MSW o propozycjach KE ws. uchodźców

MSW o propozycjach KE ws. uchodźców
(fot. PAP/EPA/NYUNT WIN)
PAP / ptt

To kraje członkowskie powinny samodzielnie decydować o tym, ilu uchodźców są w stanie przyjąć - poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, komentując najnowsze propozycje Komisji Europejskiej, która chce, by Polska przyjęła ponad 2600 imigrantów.

KE zaproponowała w środę rozmieszczenie w krajach UE 40 tysięcy uchodźców, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. Do Polski miałoby trafić 2659 osób.

- To jest propozycja. Te kwestie będą omawiane nadal w ramach struktur europejskich. Każdy kraj znając swoje możliwości powinien podejmować decyzję samodzielnie. W dalszym ciągu uważamy, że kwestia tej dobrowolności powinna być zachowana - powiedziała PAP rzeczniczka MSW.

- Biorąc pod uwagę, że sytuacja na Ukrainie jest niestabilna musimy się liczyć z tym, że te osoby z Ukrainy będą szukały pomocy i wsparcia u nas. Na to musimy być przygotowani - dodała Woźniak.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że Polska chce wykazać się solidarnością w kwestii przyjmowania uchodźców, ale - jak zastrzegła - wszystkie decyzje o konkretach muszą pozostać w gestii państw członkowskich UE, na zasadzie dobrowolności.

- Nie zmieniamy zdania w tej sprawie, chcemy na ten temat rozmawiać, bo będziemy przecież przyjmować uchodźców z Ukrainy, chrześcijan z Syrii. Polska chce przyjmować (uchodźców), ale nie chcemy (zgodzić się) na konkretne liczby - zastrzegła. Kidawa-Błońska wyraziła nadzieję, że ta kwestia stanie na kolejnej Radzie Europejskiej.

Premier Ewa Kopacz poinformowała we wtorek, że Polska przyjmie 60 rodzin z objętej konfliktem Syrii. Termin oraz szczegóły na razie nie są znane.

Zaproponowane przez KE działania mają odciążyć kraje na południu UE, które przyjmują dziesiątki tysięcy uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. KE chce, by pozostałe państwa Unii przejęły w ciągu dwóch lat 24 tys. imigrantów od Włochów oraz 16 tys. od Greków. System obejmie tych imigrantów, którzy faktycznie potrzebują ochrony międzynarodowej i mogą liczyć na status uchodźcy, czyli uciekinierów z Syrii i Erytrei.

Uchodźcy mieliby być rozmieszczani w poszczególnych krajach UE według klucza opartego przede wszystkim na wielkości PKB oraz liczbie ludności, a także poziomie bezrobocia oraz liczbie już przyjętych uchodźców w ciągu minionych pięciu lat. Według tych kryteriów Polska ma przyjąć 6,65 proc. Najwięcej trafiłoby do Niemiec - ok. 22 proc.

KE proponuje także, by - oprócz przejęcia 40 tys. imigrantów od Włoch i Grecji - kraje Unii zobowiązały się również do przesiedlenia w ciągu dwóch lat 20 tys. uchodźców przebywających obecnie w obozach poza UE, głównie Syryjczyków. W ramach tych przesiedleń do Polski miałyby trafić 962 osoby, ale udział w tym programie będzie dobrowolny.

Przedstawione w środę propozycje to część nowej strategii polityki migracyjnej UE, która ma odpowiadać na rosnącą falę imigracji przez Morze Śródziemne oraz coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

MSW o propozycjach KE ws. uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.