MZ: żołnierze nie będą poddawani obowiązkowej kwarantannie po przekroczeniu granicy Polski

MZ: żołnierze nie będą poddawani obowiązkowej kwarantannie po przekroczeniu granicy Polski
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / jb

Polscy żołnierze oraz sił sojuszniczych są kolejną grupą osób, która nie będzie poddawana obowiązkowi kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski – wynika ze zmiany rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Równocześnie też wstrzymuje się wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych.

DEON.PL POLECA


Wymóg obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Polski wprowadzono z powodu rosnącej liczby zachorowań i zgonów, do których dochodzi w związku z zarażeniem wirusem SARS-CoV-19. Wyjątek stanowiły do tej pory osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów oraz załogi statków i samolotów. Jak wynika jednak z kolejnej zmiany również polscy żołnierze oraz sił sojuszniczych nie będą przechodzić obowiązkowej kwarantanny przyjeżdżając do Polski.

"Zakłada się, że będzie możliwa realizacja zadań służbowych przez żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz żołnierzy wojsk sojuszniczych w ramach prowadzonej współpracy międzynarodowej, bez konieczności odbywania kwarantanny. Co jest wskazane, gdyż wojsko może uczestniczyć w zwalczaniu epidemii COVID-19" – wytłumaczono w uzasadnieniu do zmiany rozporządzenia opublikowanym w Dzienniku Ustaw.

Ponadto – jak stanowi nowelizacja rozporządzenia – zostaną wstrzymane wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Jak podano aktualnie, ZUS współpracuje z ponad 90 ośrodkami rehabilitacyjnymi na podstawie 140 zawartych umów. Zaznaczono, że zakład jednorazowo kieruje do ośrodków rehabilitacyjnych w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym - w ramach wszystkich profili schorzeń - powyżej 5 tys. osób. Zmiany odnoszą się także do Centrów Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

"Należy wprowadzić ograniczenie działalności tych podmiotów, gdyż jest ona zbliżona do lecznictwa uzdrowiskowego, o którym mowa w obowiązującym rozporządzeniu" – uzasadniono taką zmianę.

Ponadto umożliwiono zdalne wystawianie i potwierdzanie zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz naprawy.

Jak wytłumaczono, dzięki temu wyeliminowany zostanie osobisty kontakt między pacjentem i lekarzem (dla zleceń wystawianych na tzw. nowych zasadach), jak również konieczność wizyty pacjenta w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia odbywanej w celu potwierdzenia zlecenia (dla zleceń wystawianych na tzw. starych zasadach).

Takie rozwiązania mają pomóc w ograniczeniu zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

W Polsce od soboty obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport towarowy działa. Do Polski – od niedzieli do 25 marca – nie mogą też wjeżdżać cudzoziemcy.

Ponadto rząd ograniczył funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie są czynne. Inaczej działają też restauracje i bary. Zamknięto instytucje kultury oraz ośrodki sportu i rekreacji. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dzieci i młodzież do 25 marca nie chodzą do szkoły. Przedstawiciele rządu apelują o ograniczenie aktywności społeczno-zawodowej.

Resort zdrowia na bieżąco aktualizuje statystyki. We wtorek rano podał, że nie żyje piąta osoba zarażona koronawirusem. Łącznie w Polsce odnotowano już 205 przypadków COVID-19, czyli choroby układu oddechowego. W przypadku osób zdrowych i młodych ma najczęściej łagodny przebieg lub wręcz bezobjawowy. Natomiast stanowi zagrożenie dla osób schorowanych, starszych, z obniżoną odpornością. 

* * *

Apel do czytelników DEON.pl:

W najbliższych dniach najważniejsze jest to, żebyśmy jako społeczeństwo zachowywali się odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o nasze indywidualne zdrowie, ale też o zdrowie całego społeczeństwa.Jeżeli widzisz u siebie jakiekolwiek objawy choroby, nie bagatelizuj ich, zgłoś się do odpowiednich służb. 

UWAGA: w takim przypadku nie idziemy do przychodni / szpitala (żeby nie zarażać innych), ale dzwonimy na całodobową infolinię pod numer 800 190 590. Bądźmy też na bieżąco z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.Jeśli nie musisz - nie wychodź z domu. W niedzielę Mszę przeżyj w rodzinnym gronie i uczestnicz w niej za pomocą transmisji (tu można dać link do artykułu z transmisjami). Nie narażajmy siebie i innych. Dbajmy o siebie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MZ: żołnierze nie będą poddawani obowiązkowej kwarantannie po przekroczeniu granicy Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.