Na maturze: Mickiewicz, Prus i Żeromski
Porównanie stronnictw na balu u Senatora z III Części "Dziadów" Mickiewicza oraz charakterystyka bohaterek "Lalki" Prusa i "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego, czyli Izabeli i Joanny - takie były tematy do wyboru na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Tematy te podali PAP maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie, po wyjściu z egzaminu.
Według nich, jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył sceny balu u Senatora z III Części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Maturzyści mieli porównać postawy dwóch stronnictw: grupy Nowosilcowa i towarzystwa stolikowego.
Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, mieli porównać postacie: Izabeli Łęckiej z "Lalki" Bolesława Prusa i Joanny Podborskiej z "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego.
Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu artykułu z "Tygodnika Powszechnego" na temat Wikipedii.
Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzamin przebiegał spokojnie. - Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Nie mieliśmy żadnych sygnałów o zakłóceniach w przebiegu egzaminu" - powiedziała rzeczniczka CKE Mariola Konopka.
W piątek o godzinie 14.00 rozpocznie się egzamin maturalny z wiedzy o tańcu. Deklaracje chęci zdawania tego egzaminu złożyły 92 osoby: 71 osób chce zdawać egzamin na poziomie podstawowym, a 21 na poziomie rozszerzonym.
Centralna Komisja Egzaminacyjna jeszcze w piątek ma opublikować na swojej stronie internetowej www.cke.edu.pl arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym; arkusze egzaminacyjne z wiedzy o tańcu opublikuje dopiero w poniedziałek.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego; wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim lub włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta możne wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut.
Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się przed i po południu - o godzinie 9.00 i o 14.00. Po południu będą egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów oraz egzaminy z języków obcych zdawane na poziomie rozszerzonym. W piątek po południu przeprowadzony będzie egzamin z wiedzy o tańcu.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 25 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne dużo wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów(m.in. geografii, biologii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się w pierwszych tygodniach sesji.
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 25 maja.
Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.
Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 5 a 21 czerwca.
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma, co najmniej, 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 21 sierpnia, a ustnych - w dniach 20-24 sierpnia.
Skomentuj artykuł