NATO znów przetestuje "szpicę" na polskim poligonie

NATO znów przetestuje "szpicę" na polskim poligonie
(fot.PAP/Adam Warżawa)
4 lata temu
PAP / jm

Od 17 do 27 maja na poligonie w Żaganiu i Świętoszowie (Lubuskie) odbędą się ćwiczenia tzw. szpicy NATO, pod nazwą Brilliant Jump. Weźmie w nich udział ponad 1,5 tys. żołnierzy, przede wszystkim z Hiszpanii.

Będą to drugie ćwiczenia połączone siły bardzo wysokiej gotowości (ang. VJTF), zwanych czasami "szpicą" NATO lub siłami natychmiastowego reagowania, o których utworzeniu zdecydowano na szczycie NATO w 2014 r. Poprzednie takie manewry odbyły się na tym samym poligonie.

Jak poinformowało w piątek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, od 17 do 27 maja do Polski przybędzie sprzęt wojskowy i ponad 1500 żołnierzy. "Głównym celem Brilliant Jump 2016 jest przerzut do Polski żołnierzy i sprzętu komponentu lądowego Sił Natychmiastowego Reagowania.

Jest to skomplikowana operacja planistyczna i wymaga wielopoziomowej koordynacji, dlatego w ćwiczeniu bierze także udział Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód ze Szczecina i nowopowstała Jednostka Integracji Sił NATO (NATO Force Integration Unit) z Bydgoszczy" - podano w komunikacie dowództwa.

W ćwiczeniu będzie uczestniczyć brygada z Hiszpanii, wsparta przez brytyjskie batalion i kompanię z Albanii. Przećwiczą one przerzut w odległy rejon Europy z użyciem dróg morskich, powietrznych i lądowych. "Sprzęt wojskowy z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dotrze droga morską do portu w Szczecinie; ponad 1500 żołnierzy zostanie przerzuconych do Polski drogą powietrzną na lotnisko we Wrocławiu, a wszystkie siły biorące udział w ćwiczeniu spotkają się na poligonie w Żaganiu i Świętoszowie" - poinformowało DGRSZ.

Do Polski przybędzie też dowództwo korpusu z hiszpańskiej Walencji (NATO Rapid Deployable Corps). W razie rzeczywistego użycia sił NATO jego zdaniem byłoby dowodzenie i koordynacja ich rozmieszczenia. Jak podkreśla dowództwo generalne, ważnym elementem manewrów będzie stworzenie od podstaw polowej kwatery na potrzeby kompleksowego dowodzenia siłami biorącymi udział w ćwiczeniu.

Brilliant Jump 2016 jest trzecim z serii czterech ćwiczeń organizowanych w tym roku w Polsce przez Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych (JFC) w Brunssum w Holandii. Najpierw odbyła się pierwsza część Brilliant Jump, podczas której przećwiczono system podnoszenia gotowości bojowej sił VJTF, ale bez wysyłania ich na poligon.

Drugim ćwiczeniem był Trident Joust, w trakcie którego korpus ze Szczecina i NFIU z Bydgoszczy przećwiczyły współdziałanie w fazie planowania i koordynacji do przyjęcia sił NATO na terenie Polski. Ostatnim z serii ćwiczeń będzie zaplanowane na przełom maja i czerwca Brilliant Capability, którego założeniem jest certyfikacja korpusu ze Szczecina do pełnienia w przyszłym roku roli, jaką obecnie pełni podobny korpus z Walencji.

W skład VJTF wchodzi brygadowa grupa bojowa Wojsk Lądowych wspierana przez siły powietrzne, specjalne i morskie. Siły te mają być gotowe do działania w ciągu 2-3 dni. Co roku państwem ramowym szpicy jest któryś z największych europejskich krajów NATO, w przypadku Brilliant Jump jest to Hiszpania.

Ćwiczenia Brilliant Jump są powiązane z kilkoma innymi zaplanowanymi przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, m.in. z ćwiczeniem Anakonda-16, które będą największymi w Polsce po 1989 r. (weźmie w nich udział ponad 30 tys. żołnierzy). Tło operacyjno-taktyczne wszystkich ćwiczeń powstało na bazie jednego scenariusza przygotowanego przez struktury wojskowe NATO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

NATO znów przetestuje "szpicę" na polskim poligonie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

NATO znów przetestuje "szpicę" na polskim poligonie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.