"Nie posługujcie się stereotypami ws. Romów"

(fot. EPA/GREEK POLICE )
PAP / slo

Polsce Romowie zaapelowali we wtorek do mediów, by nie posługiwały się antyromskimi stereotypami, co - ich zdaniem - ma miejsce w opisach historii małej dziewczynki odnalezionej w greckiej miejscowości Farsala. Jej porwanie przypisano romskiej rodzinie.

Federacja Romów "FROM" oraz Stowarzyszenie Romów w Polsce w apelu przesłanym PAP podkreśliły, że z narastającym niepokojem przyjmują sposób prezentowania sprawy dziewczynki. Uważają, że często jest on inspirowany "pogonią za sensacją i zyskiem".

DEON.PL POLECA

Zdaniem Romów przekaz medialny sugeruje, że porywanie dzieci jest elementem ich tradycji. "To wykreowane przez media pomówienie pozostaje w sprzeczności z romską kulturą. Dla polskich Romów rodzina i dzieci stanowią wartość szczególną i wyjątkową. (…) Niedopuszczalne jest opisywanie Romów w kategoriach środowisk skrajnie patologicznych, w których nie istnieją jakiekolwiek idee oraz normy współżycia. Przekazywane informacje i komentarze cechuje brak (…) weryfikowania rzeczywistości i poznania prawdy" - napisali w apelu.

Romowie zwrócili uwagę, że stronnicze prezentowanie zdarzeń przekłada się na wzrost niechęci do nich w Polsce, gdzie - jak podkreślili - mieszkają od sześciu wieków i czują się częścią społeczeństwa. Grozi to także "konfliktami etnicznymi, czego odzwierciedlenie odnajdujemy na forach internetowych" - dodali.

Przypomnieli, że w Irlandii, gdzie policja niedawno odebrała dwoje jasnowłosych dzieci romskim rodzinom, w obu przypadkach testy DNA potwierdziły pokrewieństwo między nimi a opiekunami.

Dwa tygodnie temu policja podczas poszukiwania broni i narkotyków w obozie Romów w Farsali znalazła czteroletnią dziewczynkę o jasnych włosach i niebieskich oczach. Badania DNA potwierdziły, że nie jest spokrewniona z parą romskich opiekunów. Usłyszeli oni zarzut uprowadzenia dziecka. Dziewczynka została im odebrana. Ostatecznie policja ustaliła, że matką jest 38-letnia Romka z Bułgarii. Miała oddać dziecko, którego nie była w stanie utrzymać - wraz z mężem mają dziesięcioro dzieci, z czego ośmioro mieszka z nimi. Część z nich jest podobna do dziecka z Farsali.

Federacja Romska "FROM" zrzesza blisko 40 organizacji reprezentujących społeczność romską w Polsce, m.in. Stowarzyszenie Romów w Polsce, Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Romskiej, Europejskie Towarzystwo Edukacji i Kultury Romów i Romski Instytut Historyczny.

Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jednym z najliczniejszych. Jego podstawowym zadaniem jest działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa członków tej społeczności w Polsce.

Romowie w Polsce mają status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka ich 20-30 tys. Według różnych szacunków, w Europie przedstawicieli tej nacji jest od 8 mln do nawet ok. 15 mln.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie posługujcie się stereotypami ws. Romów"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.