Nowe zasady informowania o cenach towarów

Nowe zasady informowania o cenach towarów
(fot. der_cat / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / mh

Sprzedawane towary nie będą musiały być oznaczone ceną, ale cena będzie musiała być tak wyeksponowana, aby klient nie miał wątpliwości, co ile kosztuje - przewiduje projekt założeń nowelizacji ustawy o cenach, nad którym pracuje resort finansów.

Rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż poinformowała w środę PAP, że ministerstwo pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o cenach oraz nad przepisami wykonawczymi. Wyjaśniła, że opracowywany przez resort projekt przewiduje radykalną zmianę dotyczącą zasad informowania klientów o cenach.
MF chce odstąpić od utrzymywania dotychczasowego rozróżnienia między "oznaczaniem" towaru ceną (gdy informacja o cenie jest trwale związana z towarem, np. dzięki metce przyklejonej na towarze), a "uwidacznianiem" cen (np. cena na półce sklepowej). Zamiast tego miałoby się pojawić pojęcie "eksponowania" cen.
"Sprzedawcy nie będą musieli opatrywać cenami każdej sztuki towaru, który mają w swojej ofercie. Wystarczy, że cena będzie wyeksponowana w taki sposób, aby kupujący nie miał żadnej wątpliwości, co do jej wysokości i prawdziwości, nie musiał pytać sprzedawcy o to, ile kosztuje dany produkt" - wytłumaczyła rzeczniczka.
Według niej postulat ten można zrealizować bez nakładania na przedsiębiorców obowiązku oznaczania ceną poszczególnych towarów. Takie rozwiązania są stosowane w krajach Unii Europejskiej, natomiast polskie przepisy są przeregulowane.
W ocenie ministra finansów zmiana nie naruszy interesów konsumentów wynikających z przysługującego im prawa do jasnych, jednoznacznych i czytelnych informacji o cenach produktów. "To, co najistotniejsze, to zredukowanie nadmiernych obowiązków dla przedsiębiorców. Spowoduje to obniżenie ich kosztów i może przyczynić się do obniżenia cen produktów, a to niewątpliwie będzie korzystne dla finalnego konsumenta" - zaznaczyła rzeczniczka.
Dodała, że projektowane zmiany wpisują się w działania deregulacyjne rządu, mające na celu eliminację zbędnych regulacji z obrotu prawnego oraz uproszczenie i uporządkowanie stanu prawnego w zakresie systemu cen.
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem szereg towarów nie musi być oznaczanych ceną. Dotyczy to na przykład towarów o małych gabarytach, żywych zwierząt, roślin czy też niektórych towarów tańszych niż 5 zł. MF wyjaśniło, że duże podmioty handlowe (hipermarkety i supermarkety) w praktyce nie stosują obowiązku oznaczania towarów ceną, gdyż dysponują systemami umożliwiającymi oznaczanie towarów poprzez kody kreskowe. Według resortu finansów dla małych firm, które nie korzystają z systemu kodów kreskowych, oznaczanie produktów cenami jest czynnością czasochłonną, pracochłonną i szczególnie dolegliwą.
Zgodnie z informacją z MF opracowanie projektu założeń projektu ustawy zostało przewidziane w wykazie prac legislacyjnych i pozalegislacyjnych Rady Ministrów na 2012 r. Projekt ten będzie przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów 10 stycznia 2013 r. MF chciałoby, by zmian weszła w życie do 30 czerwca 2013 r.
Dróżdż dodała, że ostatnio w mediach pojawiły się nieprawdziwe informacją, iż od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się obowiązki sprzedawców dotyczące oznaczania ceną towarów. "Stan prawny w zakresie informowania o cenach nie uległ zmianie" - podkreśliła rzeczniczka.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowe zasady informowania o cenach towarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.