O polskiej prezydencji i europejskiej obronności

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Deklaracja kanclerz Niemiec Angeli Merkel o wsparciu Polski przez jej kraj w czasie naszej prezydencji w UE - to jeden z efektów poniedziałkowego szczytu przywódców państw Trójkąta Weimarskiego w Warszawie. Nicolas Sarkozy po spotkaniu chwalił naszego prezydenta za politykę wobec Rosji.

- Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że wspólnym wysiłkiem udaje się wzmocnić współpracę polsko-niemiecko-francuską w ramach Trójkąta Weimarskiego - oświadczył Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Francji i Niemiec.

W podobnym tonie wypowiadali się Merkel i Sarkozy. - Bardzo chętnie przybyliśmy tutaj, aby omówić te sprawy, które łączą nasze państwa, to jest pogłębienie współpracy w łonie Unii Europejskiej, pogłębienie kontaktu z naszymi sąsiadami - mówiła kanclerz Niemiec.

Komorowski poinformował, że podczas spotkania omawiane były sprawy związane z walką z kryzysem w UE, a także priorytety naszego przewodnictwa w UE ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i obrony. - Polska konsekwentnie opowiada się za pogłębieniem tej polityki - oświadczył Komorowski.

Pytany, czy za polskiej prezydencji w Unii zostanie zorganizowane spotkanie prezydentów Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem powiedział, że "byłoby ze wszech miar wskazane". - To jest pytanie o postęp w zakresie współpracy Rosji i UE jako całości, pewnie - w jakiejś mierze - także pytanie o rozwój współpracy dialogu polsko-rosyjskiego - odpowiedział polski prezydent.

Sarkozy, który zabrał głos po nim, powiedział, że jego zdaniem "podejście Komorowskiego do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne". - Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną przyjemnością będzie w nim uczestniczyć - dodał prezydent Francji.

Merkel oświadczyła natomiast, że będzie się cieszyć, jeżeli Polska znajdzie się w pakcie na rzecz konkurencyjności. Zamiar zacieśnienia współpracy w strefie euro pod nazwą "pakt na rzecz konkurencyjności" przywódcy Niemiec i Francji ogłosili w miniony piątek. - Pakt na rzecz konkurencyjności jest otwarty na inne kraje. Ucieszymy się, jeżeli Polska będzie w nim uczestniczyła - powiedziała Merkel.

Jak wyjaśniła, pakt został przygotowany tak, że mogą w nim uczestniczyć kraje, które nie wprowadziły jeszcze waluty euro. - Może być tak, w pojedynczych przypadkach, że kraje strefy euro spotkają się same, żeby omówić problemy związane z tą walutą, które grupa euro może tylko sama omówić - dodała kanclerz Niemiec.

Według niemieckiej kanclerz podczas poniedziałkowego spotkania zabrakło czasu, by dokładnie porozmawiać o przyszłym budżecie UE. Zapewniła jednocześnie: - Podkreślamy bardzo wyraźnie nasze zobowiązania wobec Europy.

- W dzisiejszym niestabilnym świecie, pełnym zagrożeń, Europa musi pamiętać o tym, by wzmocnić swoją polityką obronną. Bardzo cieszymy się, że Polska jako jeden ze swoich priorytetów wyznaczyła właśnie wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności - zaznaczył Sarkozy.

Przywódcy rozmawiali też m.in. o szkoleniu dyplomatów, współpracy instytutów naukowych oraz telewizji. - Jest zgoda na pogłębienie współpracy w obszarze polityki społecznej, wspieranie wymiany młodzieży - zaznaczył Komorowski.

Mówiąc o współdziałaniu w szkoleniu dyplomatów ocenił, że to istotny element "w procesie ujednolicania standardów i wiedzy". - Mówiliśmy też o możliwości pogłębienia współpracy w ramach instytutów naukowych, które były instytutami niemiecko-francuskimi. Chcielibyśmy, by to objęło także polskie zaangażowanie - podkreślił polski prezydent.

Rozmowa przywódców Polski, Francji i Niemiec dotyczyła także perspektywy współpracy telewizji. - Była umowa o współdziałaniu telewizji Arte z TVP. Będziemy dążyli do odbudowania tej współpracy, ważnej dla kształtowania wizerunku naszych krajów - dodał Komorowski.

Do poprzedniego spotkania na takim szczeblu, jak poniedziałkowe w Wilanowie, doszło w grudniu 2006 r. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał swoją obecność na szczycie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O polskiej prezydencji i europejskiej obronności
Komentarze (2)
PC
podejście czy prowokacja
7 lutego 2011, 19:35
"Sarkozy, który zabrał głos po nim, powiedział, że jego zdaniem podejście Komorowskiego do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne".  bardziej bardzo prowokacyjne i niezgodne z wolą narodu znającego prawdziwą historię ale teraz nie ma śp.Lecha i elity polskiej, droga wolna. Okazały i bardzo bogaty i kosztowny pomnik postawiony przez Komorowskeigo bolszewikom ma kształt krzyża prawosławnego. W 1920 r. Polaków mordowali, gwałcili, grabili i palili polskie domy rosyjscy chrześcijanie i ich dowódcy dumni z czerwonej gwiazdy. Krzyż prawosławny, nie denerwuje o dziwo także zwolenników SLD, jak denerwował krzyż katolicki, a więc  Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek. Ogarek dostali od prezydenta ludzie modlący się pod krzyżem przed pałacem na Krakowskim Przedmieściu. A martwi bolszewicy mają całkiem sporą świeczkę. Zgoda buduje! Nasi  dziadkowie całe życie nosili głębokie blizny po sztykach bolszewickich z 1920 roku. Dzisiaj, za sprawą prezydenta RP, sztyki zmartwychwstały w Ossowie.  Gdyby w 1920 r. zwyciężli bolszewicy, jak by wygladały groby polskich żołnierzy? Tak jak cmentarz Orląt Lwowskich, zryty gasiennicami czołgów i zamieniony w śmietnisko miejskie z szaletem w kaplicy cmentarza! Być może pan prezydent "nadstawiał policzek", ale dlaczego był to cudzy policzek, czyli za pieniądze polskich podatników i bez zgody Polaków? Teraz będzie drugi policzek i znów za jakąż to cenę ???
B
bajerada
7 lutego 2011, 17:09
Sarkozy, który zabrał głos po nim, powiedział, że jego zdaniem "podejście Komorowskiego do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne". - Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną przyjemnością będzie w nim uczestniczyć - dodał prezydent Francji. chroń Boże Polskę od fałszywych przyjaciół bo nas do wrogów prowadzą...