O polskiej prezydencji i europejskiej obronności

O polskiej prezydencji i europejskiej obronności
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Deklaracja kanclerz Niemiec Angeli Merkel o wsparciu Polski przez jej kraj w czasie naszej prezydencji w UE - to jeden z efektów poniedziałkowego szczytu przywódców państw Trójkąta Weimarskiego w Warszawie. Nicolas Sarkozy po spotkaniu chwalił naszego prezydenta za politykę wobec Rosji.

- Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że wspólnym wysiłkiem udaje się wzmocnić współpracę polsko-niemiecko-francuską w ramach Trójkąta Weimarskiego - oświadczył Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Francji i Niemiec.

W podobnym tonie wypowiadali się Merkel i Sarkozy. - Bardzo chętnie przybyliśmy tutaj, aby omówić te sprawy, które łączą nasze państwa, to jest pogłębienie współpracy w łonie Unii Europejskiej, pogłębienie kontaktu z naszymi sąsiadami - mówiła kanclerz Niemiec.

Komorowski poinformował, że podczas spotkania omawiane były sprawy związane z walką z kryzysem w UE, a także priorytety naszego przewodnictwa w UE ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i obrony. - Polska konsekwentnie opowiada się za pogłębieniem tej polityki - oświadczył Komorowski.

Pytany, czy za polskiej prezydencji w Unii zostanie zorganizowane spotkanie prezydentów Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem powiedział, że "byłoby ze wszech miar wskazane". - To jest pytanie o postęp w zakresie współpracy Rosji i UE jako całości, pewnie - w jakiejś mierze - także pytanie o rozwój współpracy dialogu polsko-rosyjskiego - odpowiedział polski prezydent.

DEON.PL POLECA

Sarkozy, który zabrał głos po nim, powiedział, że jego zdaniem "podejście Komorowskiego do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne". - Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną przyjemnością będzie w nim uczestniczyć - dodał prezydent Francji.

Merkel oświadczyła natomiast, że będzie się cieszyć, jeżeli Polska znajdzie się w pakcie na rzecz konkurencyjności. Zamiar zacieśnienia współpracy w strefie euro pod nazwą "pakt na rzecz konkurencyjności" przywódcy Niemiec i Francji ogłosili w miniony piątek. - Pakt na rzecz konkurencyjności jest otwarty na inne kraje. Ucieszymy się, jeżeli Polska będzie w nim uczestniczyła - powiedziała Merkel.

Jak wyjaśniła, pakt został przygotowany tak, że mogą w nim uczestniczyć kraje, które nie wprowadziły jeszcze waluty euro. - Może być tak, w pojedynczych przypadkach, że kraje strefy euro spotkają się same, żeby omówić problemy związane z tą walutą, które grupa euro może tylko sama omówić - dodała kanclerz Niemiec.

Według niemieckiej kanclerz podczas poniedziałkowego spotkania zabrakło czasu, by dokładnie porozmawiać o przyszłym budżecie UE. Zapewniła jednocześnie: - Podkreślamy bardzo wyraźnie nasze zobowiązania wobec Europy.

- W dzisiejszym niestabilnym świecie, pełnym zagrożeń, Europa musi pamiętać o tym, by wzmocnić swoją polityką obronną. Bardzo cieszymy się, że Polska jako jeden ze swoich priorytetów wyznaczyła właśnie wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności - zaznaczył Sarkozy.

Przywódcy rozmawiali też m.in. o szkoleniu dyplomatów, współpracy instytutów naukowych oraz telewizji. - Jest zgoda na pogłębienie współpracy w obszarze polityki społecznej, wspieranie wymiany młodzieży - zaznaczył Komorowski.

Mówiąc o współdziałaniu w szkoleniu dyplomatów ocenił, że to istotny element "w procesie ujednolicania standardów i wiedzy". - Mówiliśmy też o możliwości pogłębienia współpracy w ramach instytutów naukowych, które były instytutami niemiecko-francuskimi. Chcielibyśmy, by to objęło także polskie zaangażowanie - podkreślił polski prezydent.

Rozmowa przywódców Polski, Francji i Niemiec dotyczyła także perspektywy współpracy telewizji. - Była umowa o współdziałaniu telewizji Arte z TVP. Będziemy dążyli do odbudowania tej współpracy, ważnej dla kształtowania wizerunku naszych krajów - dodał Komorowski.

Do poprzedniego spotkania na takim szczeblu, jak poniedziałkowe w Wilanowie, doszło w grudniu 2006 r. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał swoją obecność na szczycie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O polskiej prezydencji i europejskiej obronności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.