Trójkąt Weimarski wyciąga rękę do Rosji

Trójkąt Weimarski wyciąga rękę do Rosji
"W dziedzinie dyplomacji pozwoliło to premierowi Tuskowi nawiązać na nowo więzi, przecięte przez niesfornych braci Kaczyńskich. Polska nie jest już krnąbrnym dzieckiem Unii Europejskiej"
Szymon Łucyk / "Le Figaro" / PAP / slo

Paryż i Berlin są zadowolone z normalizacji stosunków polsko-rosyjskich w ostatnim czasie i chcą wykorzystać Trójkąt Weimarski do dalszego zbliżenia Warszawy z Moskwą - pisze we wtorek francuski dziennik "Le Figaro".

Dziennik podkreśla, że "tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej położyła kres burzliwej kohabitacji". "W dziedzinie dyplomacji pozwoliło to premierowi (Donaldowi) Tuskowi nawiązać na nowo więzi, przecięte przez niesfornych braci Kaczyńskich. Polska nie jest już krnąbrnym dzieckiem Unii Europejskiej" - twierdzi "Le Figaro". Podkreśla, że Warszawa pojednała się z Berlinem i "posunęła swoją odwagę aż do normalizacji stosunków z Rosją, swoim tradycyjnym wrogiem numer jeden".

W korespondencji z Warszawy dziennik pisze, że "ku wielkiej satysfakcji swoich partnerów Bronisław Komorowski nie wykluczył perspektywy szczytu między trzema przywódcami Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa". "Le Figaro" przytacza też wypowiedziane w Warszawie słowa prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, że "wszystkie działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie".

"W sposób bardziej ogólny" - dodaje "Le Figaro" - "francuski prezydent i niemiecka kanclerz wyrazili swoje poparcie dla Partnerstwa Wschodniego - polskiej inicjatywy, mającej ośmielić wschodnich partnerów UE do demokratyzacji". Dziennik zwraca uwagę, że prezydent Komorowski tuż przed szczytem w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" podkreślił konieczność ożywienia unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. W grudniu ministrowie spraw zagranicznych trzech państw Trójkąta wysłali list w tej sprawie do kierującej unijną dyplomacją Catherine Ashton.

Jednym z pierwszych efektów współdziałania Trójkąta w dziedzinie militarnej ma być powstanie do 2013 roku francusko-niemiecko-polskiego oddziału szybkiego reagowania, tzw. Weimarskiej Grupy Bojowej, która - według informacji "Le Figaro" - liczyłaby 1500 żołnierzy.

Francuski dziennik zaznacza, że zgodnie z życzeniem przywódców trzech państw Trójkąt Weimarski nie powinien ograniczać się tylko do spotkań politycznych. Według gazety współpraca powinna objąć w większym stopniu młodzież trzech krajów, a także media - na wzór francusko-niemieckiej telewizji Arte, która "przygotowuje się do włączenia polskiego filaru".

"Le Figaro" dodaje, że Sarkozy i Merkel wyrazili w poniedziałek pragnienie, aby Polska dołączyła w przyszłości do unijnego "paktu na rzecz konkurencji", zaproponowanego w ubiegłym tygodniu w Brukseli przez niemiecką kanclerz.

Do poprzedniego spotkania na takim szczeblu, jak poniedziałkowe w Wilanowie, doszło w grudniu 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał swoją obecność na szczycie z powodu karykatury opublikowanej w niemieckiej prasie.

"Trójkąt Weimarski znów funkcjonuje" - tak "Corriere della Sera" pisze o spotkaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w Warszawie. Dodaje, że rezultatem jest już fakt, że do szczytu doszło.

"Przesunięcie Unii Europejskiej ku wschodowi znowu wykonało wczoraj mały ruch. Trójkąt Weimarski, niewiążące, ale politycznie znaczące stowarzyszenie Niemiec, Francji i Polski znów się spotyka" - odnotowuje największa włoska gazeta.

"Corriere della Sera" przypomina, że Trójkąt istnieje od 20 lat i pomógł Polsce w przystąpieniu do Unii, a także aktywny był szczególnie po roku 2000. Następnie - dodaje gazeta - spotkanie "tercetu" zostało "nagle odwołane" przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego z powodu karykatury w niemieckiej prasie. Od tamtego czasu nie doszło już potem do takiego spotkania - podkreśla dziennik.

W artykule mowa jest o tym, że Merkel i Sarkozy "udzielili gorącego poparcia dla szybkiego wejścia Warszawy do strefy euro", do czego samym Polakom - jak zauważa włoska gazeta - "nie spieszy się".

"Corriere della Sera" za istotny element uznaje złożoną przez prezydenta RP propozycję, by na następne takie spotkanie zaprosić przywódcę Rosji Dmitrija Miedwiediewa. "Sarkozy natychmiast odpowiedział, że to "odważny" pomysł i że świadczy on o pokonaniu przez Warszawę mentalności zimnej wojny" - relacjonuje mediolański dziennik.

"Otwarcie ściślejszych relacji UE z Moskwą - i z dawnymi republikami radzieckimi w ramach Partnerstwa Wschodniego - bardzo leży na sercu tak Berlinowi, jak i Paryżowi, ale w ostatnich latach zostało zatrzymane, jeśli nie wręcz zablokowane, z powodu sporów handlowych i politycznych Polski z Rosją. Teraz Trójkąt ożywa i mierzy na wschód" - podsumowuje "Corriere della Sera".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trójkąt Weimarski wyciąga rękę do Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.