O współpracy, NATO i ME 2012 z Ukrainą

O współpracy, NATO i ME 2012 z Ukrainą
Minister obrony Ukrainy Dmytro Salamatin oraz minister obrony narodowej RP Tomasz Siemoniak w czasie ceremonii powitania przed siedzibą MON w Warszawie. Ministrowie mają rozmawiać m.in. o zbliżającym się szczycie NATO w Chicago, przyszłości misji ISAF w Afganistanie i reformie struktur Sojuszu. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / slo

Współpraca wojskowa, szczyt NATO i przygotowania do Euro 2012 omawiali w czwartek szef MON Tomasz Siemoniak i przebywający z wizytą w Warszawie minister obrony Ukrainy Dmytro Sałamatin.

Jak poinformowało MON, minister Siemoniak zadeklarował chęć zwiększenia liczby wspólnych ćwiczeń wojskowych, współpracy przy modernizacji sił zbrojnych i wsparcie dla rozwoju zakładów zbrojeniowych.

Szef MON wyraził poparcie dla projektu utworzenia wspólnej polsko-ukraińsko-litewskiej brygady i oczekiwanie, że sztaby generalne wypracowują szczegółowy plan działań. Podkreślił też znaczenie Ukrainy jako partnera Polski i zadeklarował poparcie dla rozwoju partnerstwa NATO-Ukraina.

DEON.PL POLECA

Ministrowie rozmawiali także o sytuacji w Afganistanie oraz polsko-ukraińskiej współpracy w rejonie misji ISAF. Polski minister podziękował za wsparcie, które ukraiński personel medyczny udziela polskim żołnierzom w Ghazni.

Nawiązując do zaplanowanego na 20-21 maja szczytu NATO w Chicago, Siemoniak powiedział, że Polska przywiązuje szczególną wagę do utrzymania przez sojusz zdolności do "realizacji pełnego spektrum zadań". Dodał, że oczekuje, iż szczyt potwierdzi aktualność postanowień szczytu w Lizbonie, dotyczących zakończenia operacji ISAF do końca 2014 roku.

Ministrowie poruszyli też sprawę przygotowań Polski i Ukrainy do Euro 2012, w tym współpracy przy wymianie informacji o zagrożeniach chemicznych i radiologicznych oraz zasadach reagowania kryzysowego.

Sałamatin wyraził zadowolenie ze współpracy z Polską m.in. w kwestiach związanych z polityką międzynarodową dotyczącą spraw obronności. Podkreślił otwartość Polski i dodał, że Ukraina chce korzystać z doświadczeń Polski jako kandydata, a potem członka UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O współpracy, NATO i ME 2012 z Ukrainą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.