Obama spotka się z rodzinami ofiar katastrofy?
Wciąż ustalane są szczegóły wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce; planowane jest - z inicjatywy USA - jego spotkanie z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Kancelaria Prezydenta nie potwierdza, że dojdzie do spotkania, ale przyznaje, że jest to możliwe.
Pytana o to Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek PAP, że trwają jeszcze prace nad ostatecznym scenariuszem pobytu Baracka Obamy w Warszawie, ale jednocześnie nie zaprzeczyła, iż możliwość spotkania amerykańskiego prezydenta z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej jest brana pod uwagę.
Spotkanie - według informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych - miałoby się odbyć w wąskim gronie. Mogłoby do niego dojść w Katedrze Wojska Polskiego. W grę może wchodzić - jak podają źródła PAP - m.in. złożenie kwiatów.
Jednak do przedstawicieli rodzin, z którymi w poniedziałek rozmawiała PAP, nie dotarły jak dotąd żadne oficjalne sygnały - poza medialnymi - w sprawie spotkania.
Powiedzieli o tym PAP Paweł Deresz, wdowiec po posłance SLD Jolancie Szymanek-Deresz oraz brat szefa Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka - Andrzej Melak.
Ewentualne zaproszenie na takie spotkanie nie dotarło też do poniedziałku do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w partii.
Barack Obama przyjedzie do Polski w piątek; tego dnia spotka się na roboczym obiedzie z uczestnikami XVII szczytu Europy Środkowo-Wschodniej. Następnego dnia będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem.
Podczas wizyty - jak poinformowała w piątek strona amerykańska - zaplanowano "przystanki kulturalne" prezydenta Obamy, w czasie których oddać ma on hołd "polskiej historii i niezwykłemu poświęceniu polskiego narodu".
Jak dowiedziała się PAP, chodzi tu o złożenie wieńców pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Bohaterów Getta, chociaż program ten jest jeszcze przedmiotem ustaleń.
Agenda rozmów z Obamą - jak informuje MSZ - obejmuje trzy tematy: sprawy bezpieczeństwa; gospodarcze, głównie dotyczące wydobycia gazu łupkowego oraz demokratyzacji.
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wyraził w poniedziałek w Brukseli zadowolenie z tego, że rozpoczęła się europejska podróż Obamy. "Mamy wiele wspólnych tematów - promocja demokracji w całym sąsiedztwie UE, współpracujemy i na Białorusi, i w Tunezji, i w Libii" - mówił.
Wśród wspólnych tematów wymienił też polsko-amerykańskie inwestycje gospodarcze, w tym "możliwość porozumienia co do energetyki jądrowej, ale przede wszystkim poszukiwania gazu łupkowego".
Ważną kwestią podczas wizyty Obamy w Polsce - jak mówił Sikorski - jest "twarde bezpieczeństwo". W tym kontekście wymienił stacjonowanie na stałe w Polsce sił amerykańskich. "O to zabiegały kolejne rządy, a my najpierw podpisaliśmy umowę o statusie wojsk amerykańskich w Polsce, a teraz one faktycznie do nas przybędą" - powiedział.
Skomentuj artykuł