Obrady rządu m.in. o dyrektywie tytoniowej UE

Obrady rządu m.in. o dyrektywie tytoniowej UE
(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11:30 posiedzeniu ma podjąć decyzję, czy skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na dyrektywę tytoniową, wprowadzającą zakaz produkcji papierosów smakowych. Ministrowie zajmą się też nowym programem dot. ochrony świadków.

Przyjęta na początku 2014 r. nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do palenia. Jej przepisy są jednak niekorzystne dla naszych przedsiębiorców, ponieważ Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w Unii.
Zgodnie z dyrektywą od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, wobec których zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 roku.
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL) podkreślał w poniedziałek, że cała sprawa ma duże znaczenie nie tylko dla polskich producentów, przetwórców, sprzedawców tytoniu, czy budżetu. Jak mówił, chodzi o to, czy KE może w oparciu o "nieczytelne kryteria wygaszać popyt, podaż czy produkcję nieekwiwalentnie w poszczególnych krajach". "Moim zdaniem mamy bardzo mocne argumenty prawne, że stoi to w sprzeczności z ustawodawstwem unijnym i z pewnością będę rekomendował Radzie Ministrów przyjęcie tej skargi" - zapowiedział wicepremier.
W sprawie skargi na dyrektywę tytoniową dotąd nie było jednomyślności w samym rządzie. Jej zwolennikiem był resort gospodarki, natomiast innego zdania było Ministerstwo Zdrowia.
Jak szacuje KE, dzięki zmianom w dyrektywie konsumpcja tytoniu może spaść o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2,4 mln. Według szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tys. w Europie.
Rząd zajmie się także projektem ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Zakłada on wprowadzenie uporządkowanych standardów ochrony świadków i osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Przygotowanie takich uregulowań i zbudowanie "szeroko rozumianego programu wsparcia i ochrony świadka" było jedną z obietnic ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego po objęciu przez niego urzędu. Biernacki przyznawał, że pomysł przygotowania ustawy narodził się, gdy kierował pracami sejmowej komisji śledczej zajmującej się sprawą porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika.
W projekcie znalazły się trzy podstawowe rodzaje środków ochrony i pomocy dla świadków i pokrzywdzonych: ochrona na czas czynności procesowej, ochrona osobista oraz pomoc w zmianie miejsca pobytu. Pierwszy z tych środków ma być stosowany w każdej sprawie, w której będzie istnieć ryzyko zagrożenia dla życia lub zdrowia świadka. Dwa pozostałe typy pomocy i ochrony mają być udzielane "w przypadku wysokiego stopnia zagrożenia dla życia lub zdrowia osoby chronionej".
Kolejną ważną regulacją przewidzianą w projekcie jest wprowadzenie jako zasady poufności danych dotyczących miejsca zamieszkania i zatrudnienia świadka. Dane te będą zamieszczane w załączniku do protokołu z zeznaniami - do wyłącznej wiadomości prowadzącego śledztwo.
Ministrowie mają się zająć także nowym Prawem o aktach stanu cywilnego. Projekt zakłada m.in. odejście od prowadzenia papierowej rejestracji aktów stanu cywilnego oraz bardziej powszechną możliwość zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego.
W myśl projektowanej ustawy od 2015 roku pary będą mogły zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Za zorganizowanie takiej uroczystości trzeba będzie zapłacić. Możliwe będzie także nadawanie dzieciom imion obcych, co jest szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie.
Rząd ma się zająć również nowelizacją ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zakłada ona m.in., że wszystkie zakłady pakowania jaj mają być objęte kontrolą Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Obecnie inspekcja kontroluje 30 proc. z ok. 450 tego typu firm.
Ministrowie wysłuchają także raportu z realizacji polityki ekologicznej państwa w latach 2009-2012 z perspektywą do 2016 roku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obrady rządu m.in. o dyrektywie tytoniowej UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.