Odznaczenie dla Danuty Wałęsowej
Prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek odznaczył m.in. Danutę Wałęsową, złożył na jej ręce podziękowania "dla wszystkich matek, żon, narzeczonych, które towarzyszyły lub uczestniczyły" w bardzo trudnej, uwieńczonej sukcesem walce o wolność.
Danuta Wałęsowa znalazła się wśród 40 kobiet odznaczonych przez Bronisława Komorowskiego z okazji Święta Wolności. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła udział pierwsza dama Anna Komorowska, b. prezydent Lech Wałęsa, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk, byli premierzy: Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek i Hanna Suchocka.
Prezydent podkreślił w swoim wystąpieniu, że 4 czerwca 1989 r. rzeczywiście "runęły mury komunizmu i rozpoczęła się era polskiej wolności". Jak mówił, 4 czerwca każdego roku to taki moment, kiedy możemy rozpamiętywać drogę do wolności i to, co w ramach wolności udało się nam zrobić. - Możemy także uhonorować, podziękować osobom, które właśnie dziś w sposób mądry polską wolność zagospodarowują, myśląc nie tylko o sobie, a myśląc i działając na rzecz innych - podkreślił.
Prezydent zaznaczył, że "wolność, solidarność, niepodległość, demokracja są wszystkie rodzaju żeńskiego". - Chcielibyśmy dziś w sposób szczególny zwrócić uwagę na panie i te, które swoją aktywnością, wielkim sercem, ofiarnością uczestniczyły w procesie odzyskiwania wolności, jak i te, które dzisiaj z tymi samymi cechami, umiejętnościami, zaangażowaniem polską wolność zagospodarowują nadal - dodał.
Żona Lecha Wałęsy została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski m.in. za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.
- Chciałem na ręce pani Danuty złożyć serdeczne podziękowanie dla wszystkich matek, żon, narzeczonych, które towarzyszyły albo uczestniczyły w bardzo trudnej walce uwieńczonej dzisiaj sukcesem, ale która przecież mogła się skończyć zupełnie inaczej, a wtedy i losy rodzin, mężów, dzieci też wyglądałyby zupełnie inaczej - mówił prezydent.
- W imieniu wszystkich mężczyzn - bo chyba i to jest przywilejem prezydenta - dzisiaj serdecznie przepraszamy za chwile zapomnienia i serdecznie prosimy o przyjęcie od nas wspólnych, męskich wyrazów wdzięczności - serdecznie dziękujemy - powiedział prezydent.
- Jest mi bardzo miło, że w końcu zostały zauważone panie, które poświęciły swoje życie, zdrowie, żeby was, panowie, wspierać - powiedziała z kolei Danuta Wałęsa.
4 czerwca to także dzień urodzin prezydenta Bronisława Komorowskiego. Z okazji 60. urodzin Danuta Wałęsa życzyła mu siły, wytrwałości, wspaniałych planów, a także wsparcia doradców, tak by społeczeństwo było z niego zadowolone.
Bogumiła Berdychowska-Szostakowska, Ewa König-Krasińska, Regina Pawłowska, Dorota Stec-Fus, Anna Szaniawska - otrzymały Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski; Ewa Andrzejewska, Jolanta Antas, Wacława Bujak, Eugenia Dabert, Irena Damiencka-Łojak, Danuta Dąbrowska, Ewa Gul, Bogumiła Janas, Teresa Jankowska, Maria Jedynak, Anna Liberek, Anna Parchimowicz, Magdalena Rakowska-Boguta, Krystyna Sawicz, Anna Szymańska - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Dorota Gosiewska-Adamkiewicz.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczone zostały: Maria Ofierska i Józefa Spychała. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymały: Ewa Błaszczyk-Janczarska, Katarzyna Czayka-Chełmińska, Aleksandra Hnatiuk, Ewa Holewińska, Irena Jaros, Anna Machalica-Pułtorak, Annabella Otffinowska, Monika Płatek, Joanna Szymkiewicz-Dangel, Zofia Zaorska.
Skomentuj artykuł