Ogłoszono tytuły książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike

Ogłoszono tytuły książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike
(fot. Wikipedia Commons)
7 miesięcy temu
PAP / df

Ogłoszono tytuły 20 książek nominowanych w tym roku do Literackiej Nagrody Nike. Siedmiu finalistów poznamy we wrześniu, a laureata - w pierwsza niedzielę października.

Wśród nominacji do Nagrody Literackiej „Nike” 2020 znajdziemy sporo eseistyki m.in. „W czasach szaleństwa” Magdaleny Grochowskiej (Agora) – eseje o Pawle Hertzu, Dmitriju Fiłosofowie, Jerzym Stempowskim i Helmucie von Moltke, których biografie rysują panoramę wieku XX, „Pusty las” Moniki Sznajderman (Czarne) opowieść o opustoszałych po akcji Wisła wsiach łemkowskich i „Substancję nieuporządkowaną” Adama Zagajewskiego (Znak) - eseje o potrzebie wolności i dobrodziejstwach płynących z przestrzegania prawa. Wśród nominacji znalazły się także eseistyczne tomy „Znikanie” Izabeli Morskiej (Znak), „Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć” Tadeusza Sławka (Instytut Mikołowski) oraz „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” Piotra M. Majewskiego (Krytyka Polityczna).

Wśród ubiegających się o Nike książek są także reportaże: „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko (Dowody na Istnienie) to opowieść o internatach, gdzie wychowywane były dzieci odbierane przez władze Kanady rdzennym mieszkańcom kraju. Dochodziło tam do bicia, poniżania i molestowania pensjonariuszy, którzy po latach, jako dorośli ludzie, szukają zadośćuczynienia. „Pianie kogutów, płacz psów” Wojciecha Tochmana (W) przedstawia obraz Kambodży po terrorze Pol Poza i ludobójstwie, które było konsekwencją jego zbrodniczych rządów. Wśród nominacji jest też reportaż historyczny „Płuczki” Pawła Piotra Reszki (Agora) o powojennym rabowaniu grobów pomordowanych Żydów.

Wśród nominowanych książek z dziedziny literatury faktu znalazł się „Dziennik. Jeszcze jedno zdanie” Tadeusza Sobolewskiego (WAB) a także dwie biografie artystek - „Jaremianka” Agnieszki Daukszy (Znak) oraz „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej” (Czerwone i Czarne) Weroniki Kostyrko. Nominowano także „Feluniego” Ewy Kuryluk (WL), trzecią część autobiograficznego tryptyku po „Goldim” i „Frascati” o historii XX wieku i rodzinnych sekretach.

Powieść reprezentowana jest wśród nominacji przez „Stramera” Mikołaja Łozińskiego (WL), który przedstawił historię rodziny żydowskiej z Tarnowa oraz „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka (Powergraph) o rabacji galicyjskiej. Nominowano też „Srebro ryb” Krzysztofa Środy (Czarne), powieść „o rybach i w ogóle o tym, czego nie ma w literaturze i co nie posiadło własnego głosu” – jak podsumowuje sam autor oraz „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady (Znak) o wiejskim domu dziecka prowadzony przez zakonnice.

Wśród tegorocznych nominacji są dwa tomy poetyckie - „Kalendarz majów” Konrada Góry (Biuro Literackie) oraz „Miłość w trybie awaryjnym” Ewy Lipskiej (WL). „Potop” Salci Hałas (WAB) sama autorka określa, jako „poemat prozą”, a jego bohaterami są mieszkańcy gdyńskiego osiedla, które likwidowane jest pod budową apartamentowców.

Nagroda Literacka „Nike” przyznawana jest a najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju na Warszawskich Targach Książki. W tym roku, z powodu odwołania targów, po raz pierwszy tylko w mediach.

Siedmiu finalistów poznamy na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

W jury nagrody w tym roku w jury zasiadają: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący), Szymon Rudnicki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ogłoszono tytuły książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Ogłoszono tytuły książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.