Ostatnia niedziela handlowa 2024 roku. Co czeka nas w Wigilię i w 2025 roku?

Ostatnia niedziela handlowa 2024 roku. Co czeka nas w Wigilię i w 2025 roku?
22 grudnia to ostatnia niedziela handlowa w 2024 roku. Fot. Depositphotos
PAP / jh

22 grudnia to ostatnia niedziela handlowa w 2024 roku. W Wigilię zakupy będzie można robić tylko do godziny 14, ale od przyszłego roku ten dzień ma być wolny od pracy. Ustawa wprowadzająca zmiany w przepisach czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

  • Ostatnia niedziela handlowa 2024 roku przypada na 22 grudnia.
  • W Wigilię handel dozwolony będzie tylko do godz. 14.
  • Od 2025 roku Wigilia ma być dniem wolnym od pracy, a trzy niedziele przed Bożym Narodzeniem handlowe.
  • Obecnie obowiązuje zakaz handlu w niedziele z siedmioma wyjątkami w ciągu roku.
  • Za naruszenie zakazu grożą wysokie kary finansowe, a w przypadku uporczywego łamania przepisów - kara ograniczenia wolności.

W najbliższą niedzielę, 22 grudnia, sklepy będą otwarte - to ostatnia niedziela handlowa w 2024 roku. Z kolei w Wigilię, zgodnie z obecnymi przepisami, handel będzie dozwolony tylko do godziny 14.

Parlament uchwalił nowelizację, która zakłada, że od 2025 roku Wigilia stanie się dniem wolnym od pracy dla wszystkich, w tym pracowników handlu. Nowe przepisy przewidują także, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe, co wzbudziło kontrowersje.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że jest zwolennikiem wolnej Wigilii, ale wyraził zastrzeżenia co do zmian wprowadzonych przez parlament. Obecnie ustawa czeka na jego podpis.

DEON.PL POLECA

Zakaz handlu w niedziele - przypomnienie przepisów

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie w marcu 2018 roku. Od 2020 roku handel dozwolony jest tylko w siedem niedziel w roku, w tym przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą.

Przepisy przewidują 32 wyjątki od zakazu handlu. Handel jest dozwolony m.in. na stacjach paliw, w cukierniach, kwiaciarniach czy sklepach działających jako placówki pocztowe (o ile dochody z tej działalności stanowią co najmniej 40% obrotów).

Kary za naruszenie przepisów

Za złamanie zakazu handlu grozi kara grzywny od 1 000 zł do nawet 100 000 zł. W przypadku uporczywego naruszania przepisów, sąd może nałożyć karę ograniczenia wolności.

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Zdrowie jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy zmienić to, co jesz

Wiele chorób metabolicznych mogłoby zostać zatrzymanych, a nawet wyleczonych, dzięki odpowiedniej diecie. Potrzebujesz stanowczych zmian w swoim żywieniu, postaw na właściwe produkty, dowiedz się,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ostatnia niedziela handlowa 2024 roku. Co czeka nas w Wigilię i w 2025 roku?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.