Papieskie wezwanie przyczynia się do walki ze smogiem

Papieskie wezwanie przyczynia się do walki ze smogiem
(fot. Polski Alarm Smogowy / youtube.com)
PAP / kw

Ekologiczni aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, inspirowani przekazem papieża Franciszka, wzywają, by coraz więcej osób chroniło swoje otoczenie.

Wraz z papieżem, wzywają do ochrony klimatu, dbają o czystość Ziemi. Dziś mijają trzy miesiące od ogłoszenia encykliki "Laudato si".

Twórcy Polskiego Alarmu Smogowego, organizacji zajmującej się promowaniem zdrowego i ekologicznego sposobu na walkę z zanieczyszczeniem środowiska przekonują, że ważne jest dla nich wezwanie papieża Franciszka. Podkreślają także, że duże znaczenie w informowaniu ludzi o negatywnych skutkach smogu odgrywa portal o. Stanisława Jaromiego OFMConv, który promuje akcje służące ekologii.

Polski Alarm Smogowy zrzesza kilkanaście lokalnych organizacji, które zabiegają o poprawę środowiska w miastach i regionie. Idea zapoczątkowana w Krakowie, dziś rozprzestrzeniła się na cały kraj. Twórcy pomysłu starają się edukować społeczeństwo, jakie konsekwencje dla organizmu ludzkiego ma zanieczyszczenie powietrza.

Aktywiści starają się o zmianę ustaw, które pomogą respektować troskę o czyste powietrze. Obecnie na stroni internetowej polskialarmsmogowy.pl namawiają do składania podpisów pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie pro ekologicznej nowelizacji ustawy o ochronie środowiska.

Piotr Siergiej, redaktor prowadzący portalu chronmyklimat.pl zaznacza, że "na szkodliwe dla zdrowia środowisko narażeni są nie tylko mieszkańcy wielkich miast, ale także małych miejscowości".

- Niebezpieczeństwo czyha wszędzie tam, gdzie np. do ogrzewania domów używa się kiepskiej jakości paliwa, a szczególnie śmieci. Nowa ustawa ma pozwolić województwom na wprowadzanie regulacji prawnych, dotyczących np. instalowania w domach pieców sprzyjających ochronie środowiska - dodaje Piotr Siergiej.

Polski Alarm Smogowy, podobnie jak inne organizacje, podkreśla, że nie jest to tylko walka o ekologię. To także walka o zdrowie, a czasem nawet o życie ludzkie.

"Zanieczyszczone powietrze powoduje bardzo wiele chorób. Wśród nich najgorsze są chyba nowotwory" - podkreśla Piotr Siergiej.

Polski Alarm Smogowy nie jest organizacją polityczną.

- "Nasi członkowie wywodzą się z różnych środowisk i należą do różnych organizacji" - mówią twórcy inicjatywy. Wielu z tych, którzy chcą współpracować z takimi zrzeszeniami, jak alarmy smogowe, mówią, że decyzję o przyłączeniu się do akcji podjęło po papieskim wezwaniu, "aby chronić Ziemię, która jest wspólnym domem" - dodają.

Dyskusję o ekologii Kościele katolickim wywołał dokument papieża Franciszka "Laudato si". Encyklika została opublikowana 18 czerwca 2015 roku i szybko stała się włoskim bestsellerem.

Na ekologiczny apel katolickiego zwierzchnika odpowiedzieli przywódcy wielu wyznań. Pierwszy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia obchodzony był wspólnie w Kościołach: katolickim i prawosławnym 1 września br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie wezwanie przyczynia się do walki ze smogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.