Pawlak: Sawicki podjął męską decyzję

Pawlak: Sawicki podjął męską decyzję
Prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak oraz minister rolnictwa Marek Sawicki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z kierownictwem PSL. Sawicki poinformował, że w środę złoży na ręce premiera rezygnację z funkcji ministra rolnictwa (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Minister rolnictwa Marek Sawicki podając się do dymisji, podjął męską decyzję - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak we wtorek wieczorem w TVP Info. Nie chciał mówić o następcy Sawickiego.

- Pan minister Sawicki podjął męską decyzję. W takiej sytuacji jest osobą najbardziej zainteresowaną szybkim wyjaśnieniem sprawy - powiedział Pawlak.

Zaznaczył, że Sawicki "absolutnie nie czuje się winny i uważa, że szybko i sprawnie tę sprawę można wyjaśnić". Wicepremier dodał, że również on sam liczy, iż sprawa ta zostanie wyjaśniona bez zbędnej zwłoki.

- Bardzo ważne jest, żeby wszystkie służby państwowe wyjaśniły tę sprawę, byśmy nie mieli tu żadnych wątpliwości. Tego typu sytuacje nie mogą pozostawać w stanie niedopowiedzenia - powiedział Pawlak. Zaznaczył, że Sawicki w żaden sposób nie będzie przeszkadzał w wyjaśnieniu tej sprawy.

DEON.PL POLECA

Lider ludowców podkreślił, że sprawę trzeba wyjaśnić "bez owijania w bawełnę i bez znieczulenia", żeby nie było żadnych wątpliwości. - Jeżeli się okaże, że minister Sawicki jest niesłusznie posądzony, pomówiony, to liczę na współpracę (mediów - red.), żeby napiętnować tych, którzy rzucali fałszywe oskarżenia - oświadczył.

Według Pawlaka Sawicki podjął decyzję o dymisji, aby "instytucja ministra rolnictwa i rozwoju wsi funkcjonowała bez przeszkód, żeby nie było presji i atakowania urzędującego ministra". Wicepremier uważa, że pozostanie Sawickiego na stanowisku komplikowałoby życie i jemu i kierowanej przez niego instytucji.

Pawlak zapewnił, że jeżeli okaże się, iż Sawicki jest osobą niesłusznie posądzoną, "to zachowuje prawo do powrotu". Zdaniem wicepremiera obecnie jest za wcześnie, by mówić o następcy Sawickiego.

Dymisja Sawickiego to pokłosie publikacji "Pulsu Biznesu", który ujawnił rozmowy Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych, z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego na temat możliwych nieprawidłowości w instytucjach związanych z ministerstwem rolnictwa; w tym kontekście pojawił się wątek spółki Elewarr, należącej do Agencji Rynku Rolnego i wykorzystywania majątku państwowego przez niektórych działaczy Stronnictwa dla własnych korzyści.

Pawlak pytany, czy afera taśmowa może wpłynąć na relację w koalicji PO-PSL, powiedział, że to nie jest afera taśmowa, tylko "to jest rozmowa dwóch panów sfrustrowanych życiem".

Dodał, że nie widzi związku między ujawnieniem taśm i zbliżającymi się wyborami w PSL. Pytany o frakcje w PSL, powiedział, że "w każdej formacji politycznej są rożne środowiska, różne opcje, i to jest bogactwo każdego środowiska politycznego, które na serio i w praktyce ceni sobie demokrację".

- Mamy tu do czynienia z pewną sensacją, bo takie wyznania odwołanego urzędnika (według mediów ujawniona rozmowa odbyła się niedługo po odwołaniu Łukasika ze stanowiska szefa ARR-PAP) nie zdarzają się często; (...) dodatkową sensacją, że jego kolega go nagrywa i potem dziwnym trafem puszcza tę taśmę w obieg - powiedział.

- Mamy do czynienia z frustracją urzędnika, który został odwołany (...), ale to nie jest sprawa, która w jakikolwiek sposób znacząco rzutuje na sprawy państwa, czy bieg rzeczy - dodał Pawlak. Wynagrodzenia w spółce Elewarr (ich wysokość kwestionowała NIK ze względu na ograniczenia wynikające z tzw. ustawy kominowej) nazwał "nieprzyzwoitymi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pawlak: Sawicki podjął męską decyzję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.