PiS: Odwołać komendanta głównego policji
Prawo i Sprawiedliwość postuluje zmiany w policji. Chce m.in. odwołania komendanta głównego policji Marka Działoszyńskiego. Proponuje także zmiany w ustawie o policji, które wyodrębniłyby Centralne Biuro Śledcze ze struktur komendy głównej.
- Sytuacja w polskiej policji staje się coraz bardziej niepokojąca (...) Nie ma właściwego nadzoru nad policją ze strony ministra spraw wewnętrznych, jak i komendanta głównego policji - ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński (PiS).
W jego ocenie komendant główny policji "wyraźnie sobie nie radzi z funkcją" i dlatego PiS składa wniosek do ministra spraw wewnętrznych o jego odwołanie. - Policja wymaga nadzoru, skuteczności, a komendant Działoszyński tego nie zapewnia, a w policji pod jego kierownictwem jest coraz gorzej - powiedział Zieliński.
W uzasadnieniu wniosku do szefa MSW posłowie PiS zarzucają Działoszyńskiemu m.in. masową likwidację posterunków policji i brak należytego nadzoru nad bieżącym działaniem policji. Jak podkreślili, komendant głównym policji nie przedstawił też nowego modelu funkcjonowania biura spaw wewnętrznych policji. Przypominają także nieudaną akcję policji w Sanoku.
Posłowie PiS proponują ponadto projekt zmian w ustawie o policji, który miałby zreformować Komendę Główną Policji. Jednym z pomysłów jest wyodrębnienie Centralnego Biura Śledczego ze struktur komendy głównej. - To, poza usprawnieniem działania i zwiększeniem skuteczności pracy policji, pokaże właściwą liczbę etatów w komendzie głównej - uważa Zieliński.
Ponadto - w ocenie posła PiS - minister spraw wewnętrznych, który nadzoruje policję, musi mieć odpowiednie narzędzia tego nadzoru. Jak mówił Zieliński, minister spraw wewnętrznych powinien mieć odpowiednie biuro, które będzie nadzorowało wszystkie służby mundurowe. - Policyjne biuro spraw wewnętrznych powinno stać się komórką w ministerstwie spraw wewnętrznych - podkreślił.
Klub PiS chce także, by sytuacją w policji zajęła się sejmowa komisja spraw wewnętrznych na specjalnym posiedzeniu.
Skomentuj artykuł