PiS: Odwołać komendanta głównego policji

PiS: Odwołać komendanta głównego policji
- Sytuacja w polskiej policji staje się coraz bardziej niepokojąca (...) Nie ma właściwego nadzoru nad policją ze strony ministra spraw wewnętrznych, jak i komendanta głównego policji.
PAP / slo

Prawo i Sprawiedliwość postuluje zmiany w policji. Chce m.in. odwołania komendanta głównego policji Marka Działoszyńskiego. Proponuje także zmiany w ustawie o policji, które wyodrębniłyby Centralne Biuro Śledcze ze struktur komendy głównej.

- Sytuacja w polskiej policji staje się coraz bardziej niepokojąca (...) Nie ma właściwego nadzoru nad policją ze strony ministra spraw wewnętrznych, jak i komendanta głównego policji - ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński (PiS).

W jego ocenie komendant główny policji "wyraźnie sobie nie radzi z funkcją" i dlatego PiS składa wniosek do ministra spraw wewnętrznych o jego odwołanie. - Policja wymaga nadzoru, skuteczności, a komendant Działoszyński tego nie zapewnia, a w policji pod jego kierownictwem jest coraz gorzej - powiedział Zieliński.

W uzasadnieniu wniosku do szefa MSW posłowie PiS zarzucają Działoszyńskiemu m.in. masową likwidację posterunków policji i brak należytego nadzoru nad bieżącym działaniem policji. Jak podkreślili, komendant głównym policji nie przedstawił też nowego modelu funkcjonowania biura spaw wewnętrznych policji. Przypominają także nieudaną akcję policji w Sanoku.

Posłowie PiS proponują ponadto projekt zmian w ustawie o policji, który miałby zreformować Komendę Główną Policji. Jednym z pomysłów jest wyodrębnienie Centralnego Biura Śledczego ze struktur komendy głównej. - To, poza usprawnieniem działania i zwiększeniem skuteczności pracy policji, pokaże właściwą liczbę etatów w komendzie głównej - uważa Zieliński.

Ponadto - w ocenie posła PiS - minister spraw wewnętrznych, który nadzoruje policję, musi mieć odpowiednie narzędzia tego nadzoru. Jak mówił Zieliński, minister spraw wewnętrznych powinien mieć odpowiednie biuro, które będzie nadzorowało wszystkie służby mundurowe. - Policyjne biuro spraw wewnętrznych powinno stać się komórką w ministerstwie spraw wewnętrznych - podkreślił.

Klub PiS chce także, by sytuacją w policji zajęła się sejmowa komisja spraw wewnętrznych na specjalnym posiedzeniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS: Odwołać komendanta głównego policji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.