PiS postanawia się zdecentralizować

PiS postanawia się zdecentralizować
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / drr

Komitet Polityczny PiS, który jest ścisłym kierownictwem partii, straci część kompetencji. Mają je przejąć nowe, wojewódzkie struktury ugrupowania - dowiedziała się PAP od polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiany w statucie PiS będą wprowadzone najprawdopodobniej wiosną, podczas kongresu partii.

Obecnie w PiS w terenie władzę sprawuje 40 zarządów okręgowych. Ponad nimi są władze centralne, w tym Komitet Polityczny, który m.in. nadzoruje lokalne struktury.

Jak dowiedziała się PAP, w PiS ma powstać 16 zarządów wojewódzkich. Przejmą one kompetencje komitetu politycznego, dotyczące nadzoru władz okręgowych.

- Obecnie nie ma szczebla pośredniego między okręgiem a komitetem politycznym. Wszystkie spory w okręgu są rozstrzygane na posiedzeniu kierownictwa partii. Centrala powinna zajmować się strategią, a nie lokalnymi konfliktami - powiedział członek władz PiS.

- Nie chcemy tworzyć 16 silnych "baronów" na szczeblu wojewódzkim. Chodzi bardziej o władzę odwoławczą, która usprawni zarządzanie na poziomie województw, okręgów i przede wszystkim kierownictwa PiS, które wreszcie będzie mogło zająć się tym, co trzeba - podkreślił inny polityk zasiadający w komitecie.

Obecnie na poziomie ponadokręgowym działają rady regionalne, ale mają b. ograniczone, ogólne kompetencje. Do ich zadań należy m.in. "reprezentowanie stanowiska PiS w sprawach wojewódzkich" i "koordynowanie działań na szczeblu wojewódzkim".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS postanawia się zdecentralizować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.