PKP Intercity o trasie Białystok-Warszawa

PKP Intercity o trasie Białystok-Warszawa
(fot. mjaniec / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / mh

PKP Intercity planuje zachować osiem, z dziewięciu, par pociągów na trasie Białystok-Warszawa - poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka spółki Zuzanna Szopowska.

Szczegółów nie podała. Dodała jedynie, że PKP Intercity prowadzi obecnie w tej sprawie "ostateczne ustalenia z innymi przewoźnikami kolejowymi", dlatego jeszcze nie wiadomo, który pociąg w rozkładzie jazdy byłby zawieszony.
W środę przewoźnik zapowiedział, że od 9 marca zawiesi na tej trasie cztery pary pociągów; zmiany w rozkładzie uzasadniał remontami linii kolejowych. Zawieszenie kursów miałoby obowiązywać do końca roku, w tym czasie zastąpić je miała komunikacja autobusowa.
W wydanym w piątek po południu komunikacie spółka podała jednak, że "po konsultacjach z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju zminimalizuje ograniczenia dotyczące pociągów uruchamianych na linii Białystok-Warszawa". Nie było jednak informacji o tym, czy wszystkie pociągi zostają.
Wcześniej, zanim spółka PKP Intercity przekazała taką informację, podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz poinformował, powołując się na rozmowy w resorcie infrastruktury i rozwoju, że wszystkie połączenia nie będą zawieszane do czerwca, a kolejne decyzje - podejmowane po konsultacjach z władzami regionalnymi.
Informacja o planowanym zawieszaniu połączeń z Białegostoku do Warszawy przez PKP Intercity wywołała protesty w regionie. Na białostockim dworcu odbył się happening pod hasłem "Stop likwidacji pociągów". Jego organizatorzy, miłośnicy kolei, chcieli w ten sposób wyrazić niezadowolenie związane "z postępującą marginalizacją komunikacyjną Białegostoku oraz województwa podlaskiego".
Interpelacje w sprawie likwidacji połączeń wystosowali do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dwaj podlascy posłowie PiS: Dariusz Piontkowski i Krzysztof Jurgiel. Forum Młodych PiS w regionie ogłosiło apel do wojewody podlaskiego, marszałka oraz prezydenta Białegostoku, aby również interweniowali w tej sprawie.
W piątek po południu zarząd województwa podlaskiego wydał stanowisko, w którym - jako organizator transportu regionalnego - "w trosce o rozwój regionu północno-wschodniego Polski i komunikacji zbiorowej na tym obszarze", opowiedział się za utrzymaniem dotychczasowej liczby połączeń kolejowych Białystok-Warszawa.
Sprawa połączeń kolejowych na tej trasie będzie też jednym z tematów obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, która zbierze się 17 lutego; wezmą w niej udział przedstawiciele PKP Intercity. Niewykluczone, że stanowisko w tej sprawie zajmą też w najbliższy poniedziałek białostoccy radni.
Kilka dni temu spółka tłumaczyła, że zmiany w rozkładzie są wymuszone modernizacją linii kolejowych prowadzoną przez PKP PLK. Kolejarze planują wyremontować w tym roku około 2 tys. km torów za 9 mld zł. Realizacja tych prac spowoduje, że w ciągu roku aż sześć razy zmieni się rozkład jazdy pociągów.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PKP Intercity o trasie Białystok-Warszawa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.