Polacy boją się swojej starości - sondaż

Polacy boją się swojej starości - sondaż
(fot. Mikel Parial / flickr.com)
PAP / drr

42 proc. Polaków uznaje się za ludzi młodych, 39 proc. - za osoby w średnim wieku, a 19 proc. - za osoby starsze. Z sondażu CBOS "Polacy wobec własnej starości" wynika, że tylko 6 proc. społeczeństwa nie odczuwa lęku przed schyłkowym okresem życia.

CBOS podkreśla, że dla zdecydowanej większości Polaków okres starości wiąże się z różnego rodzaju obawami. Niezależnie od wieku i własnej sytuacji życiowej, respondenci najbardziej obawiają się chorób, niedołężności, utraty pamięci (po 73 proc. wskazań).

DEON.PL POLECA

56 proc. lęka się utraty samodzielności, bycia ciężarem dla innych i uzależnienia od innych ludzi. 32 proc. ankietowanych obawia się złych warunków życia, trudności z utrzymaniem się, a także samotności i utraty bliskich. 18 proc. deklaruje lęk przed cierpieniem, a 16 proc. - niepokój związany z niepewnością, z kim będą mieszkać i pod czyją będą opieką. 6 proc. respondentów lęka się, że będą nikomu niepotrzebni.

Według CBOS osoby starsze bardziej obawiają się cierpienia, a młodsze - złych warunków życia, trudności z utrzymaniem się oraz samotności, utraty bliskich. Lęk przed cierpieniem częściej też towarzyszy osobom gorzej wykształconym, a obawy związane ze złymi warunkami życia - badanym lepiej wykształconym oraz respondentom znajdującym się w trudniejszej sytuacji.

CBOS pytał też, jak respondenci chcieliby zorganizować swe życie na stare lata. 64 proc. chciałoby mieszkać we własnym mieszkaniu, korzystając z doraźnej pomocy bliskich, przyjaciół, sąsiadów. 15 proc. odpowiadałoby zamieszkanie razem z dziećmi, wnukami lub dalszą rodziną. 8 proc. chciałoby mieszkać we własnym mieszkaniu, korzystając z odpłatnej stałej pomocy bądź z bezpłatnej opieki. Sporadycznie wskazywano inne formy organizacji życia na stare lata, takie jak: prywatny lub państwowy dom spokojnej starości, mieszkanie wspólnie z innymi starszymi osobami.

O starości myśli 72 proc. dorosłych Polaków. 23 proc. o tym nie rozmyśla, a 5 proc. deklaruje, że nie musi o niej myśleć, ponieważ są już starzy. Zainteresowanie własną starością w naturalny sposób wzrasta wraz z wiekiem. Częste myślenie o starości deklaruje 38 proc. kobiet oraz 28 proc. mężczyzn.

Z szacunków badanych wynika, że młodość trwa do 37. roku życia, po czym następuje wiek dojrzały, który trwa do 63. roku życia. Po osiągnięciu tego wieku rozpoczyna się starość. CBOS podkreśla, że dla osób starszych zarówno koniec młodości, jak i początek starości następuje później niż dla młodszych. Według najmłodszych ankietowanych (wiek 18-24 lata) młodość kończy się w wieku 32 lat i 7 miesięcy, a w opinii najstarszych (powyżej 65. roku) - w wieku 39 lat i 3 miesięcy. Zdaniem respondentów w wieku 55-64 lat młodość kończy się około 39. roku życia. Dla najmłodszych badanych (18-24 lata) starość zaczyna się w wieku 59 lat i 9 miesięcy; dla najstarszych (powyżej 65 lat) - w wieku 65 lat i 5 miesięcy.

Badanie przeprowadzono 10-16 maja na 1017-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polacy boją się swojej starości - sondaż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.