Polacy nie akceptują wystąpień gejów i lesbijek

Polacy nie akceptują wystąpień gejów i lesbijek
(fot. lewishamdreamer/flickr.com)
KAI / psd

64 proc. Polaków nie akceptuje publicznych wystąpień gejów i lesbijek, 78 proc. nie zgadza się na zawieranie przez nie małżeństw, a 89 proc. sprzeciwia się pomysłowi adoptowania dzieci przez homoseksualistów - wynika z przeprowadzonego w kwietniu br. badania CBOS.

Michał Feliksiak z CBOS, autor badania przypomina, że w lipcu po raz pierwszy w Polsce - w ramach festiwalu mniejszości seksualnych EuroPride - odbędzie się ogólnoeuropejska parada gejów i lesbijek. Wydarzenia tego typu budzą w naszym kraju różne emocje. Oprócz osób krytycznie nastawionych do homoseksualizmu, przeciwnikami parady są również ci, którzy twierdzą, że orientacja seksualna nie jest czynnikiem, który powinien być publicznie manifestowany. Ponadto zdarzają się zarzuty odnoszące się do sposobu manifestowania: stylistyki, nieobyczajnego zachowania uczestników.

Z badań CBOS wynika, że 64 proc. Polaków nie akceptuje publicznych wystąpień gejów i lesbijek, a niespełna jedna trzecia (30 proc.) uważa, że powinni oni mieć do tego prawo. Również 64 proc. Polaków jest zdania, że pary homoseksualne nie powinny mieć prawa do pokazywania publicznie swojego stylu życia, natomiast ponad jedna czwarta (29 proc.) wyraża przeciwną opinię. Dla porównania, w grudniu 2005 r. dezaprobatę dla wystąpień publicznych homoseksualistów wyrażało 79 proc. Polaków, a przychylnych było 16 proc.

DEON.PL POLECA

Przyzwolenie na publiczną demonstrację sposobu życia przez homoseksualistów jest "częstsze niż przeciętnie" wśród młodszych badanych (poniżej 45. roku życia), mieszkańców dużych miast oraz respondentów lepiej wykształconych. Na stosunek do obecności osób homoseksualnych w przestrzeni publicznej wyraźnie wpływa deklarowana znajomość gejów i lesbijek. Wśród znających osobiście geja lub lesbijkę 49 proc. ankietowanych jest za prawem do publicznych manifestacji, a 48 proc. przeciwko. Wśród osób nieznających - odpowiednio 24 proc. jest za, a 70 proc. przeciw prawu do demonstracji stylu życia.

Według CBOS, co czwarty Polak (24 proc.) twierdzi, iż zna osobę o orientacji homoseksualnej. W ciągu dwóch lat odsetek ten zwiększył się o 9 punktów procentowych. Znajomość ta jest częstsza wśród młodszych respondentów (25-34 lat), mieszkańców dużych miast i z wyższym wykształceniem.

Zdaniem Feliksiaka, trudno jednoznacznie ocenić, z czego wynika ta zmiana. Jednymi z przyczyn, zdaniem autora, mogą być "symptom oswajania się społeczeństwa z homoseksualizmem" lub coraz częstsze przypadki ujawniania orientacji homoseksualnej m.in. przez osoby znane publicznie (tzw. coming-out).

Z badań CBOS wynika ponadto, że zdaniem 45 proc. Polaków powinno istnieć prawo, które umożliwiałoby osobom tej samej płci zawieranie związków gwarantujących możliwość wspólnego opodatkowania, dziedziczenia po zmarłym partnerze. Nieco większa liczebnie grupa (47 proc.) nie aprobuje tego pomysłu.

W sposób dość jednoznaczny Polacy wypowiadają się na temat możliwości zawierania małżeństw przez osoby homoseksualne. Zdecydowana większość dorosłych (78 proc.) nie zgadza się na wprowadzenie prawa, które by to umożliwiało, a mniej więcej co szósty (16 proc.) nie miałby nic przeciwko temu.

Jeszcze silniejszy sprzeciw (89 proc.) budzi pomysł adoptowania dzieci przez pary homoseksualne. Zaakceptowałoby go jedynie 6 proc. badanych.

CBOS zbadał też, jakie są obawy Polaków łączone z homoseksualizmem, które wyrażają się w sprawach związanych z pracą zawodową. Zdaniem 44 proc. badanych są profesje, których nie powinni wykonywać geje, nieco mniejsza grupa (36 proc.) uważa, że istnieją zawody, w których nie powinny pracować lesbijki.

Jeśli chodzi o gejów, najczęściej (77 proc.) pojawiały się obawy o podjęcie przez nich pracy w sektorze edukacji, pracę z dziećmi i młodzieżą: zawód nauczyciela, katechety, pedagoga, opiekuna na koloniach; oraz prace kojarzone z ochroną zdrowia - lekarzy różnych specjalności, pielęgniarkę, psychologa - 24 proc. Zdaniem 18 proc. respondentów, homoseksualny mężczyzna nie powinien być księdzem. Co do lesbijek, obawy te wynosiły odpowiednio 82 proc. w przypadku pracy w edukacji i 26 proc. w służbie zdrowia.

Na deklaracje dotyczące zawodów dla homoseksualnych kobiet nie wpływa płeć respondentów, natomiast jeśli chodzi o ograniczenie dostępu do zawodów dla gejów, częściej postulują je mężczyźni niż kobiety.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-19 kwietnia br. na liczącej 1056 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy nie akceptują wystąpień gejów i lesbijek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.