Policja zabezpiecza dokumenty w stowarzyszeniu Wiosna
Policjanci, na polecenie prokuratury, weszli w środę do siedziby stowarzyszenia Wiosna w Krakowie, aby zabezpieczyć dokumentację finansową i informatyczną organizacji założonej przez ks. Jacka Stryczka. Funkcjonariusze prowadzą czynności w związku z postępowaniem ws. stowarzyszenia.
Informacje o środowych działaniach policji potwierdziła PAP Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.
Postępowanie dotyczące stowarzyszenia Wiosna krakowska prokuratura wszczęła we wrześniu ub.r. po doniesieniach Onetu o mobbingu w stowarzyszeniu. W reportażu wypowiadali się byli i obecni współpracownicy ks. Stryczka. Publikacja opisywała obraźliwe względem pracowników zachowania byłego prezesa Wiosny. W drugim tekście portalu - wywiadzie ks. Stryczek odpierał zarzuty o mobbing.
Pracownicy stowarzyszenia Wiosna założyli związek zawodowy>>
Postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko osobie. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie.
We wrześniu, po doniesieniach Onetu, ks. Stryczek zrezygnował z funkcji prezesa Wiosny. Jego miejsce zajęła ówczesna szefowa projektu Szlachetna Paczka Joanna Sadzik.
4 lutego walne zgromadzenie Wiosny odwołało Joannę Sadzik i powołało na prezesa ks. Grzegorza Babiarza, psychoterapeutę, wykładowcę akademickiego, a także współpracownika ks. Jacka Stryczka. Sadzik twierdziła, że nie wie, dlaczego została odwołana. 11 lutego walne zgromadzenie, w innym niż poprzednio składzie, przywróciło Sadzik i jej zarząd. To działanie w marcu sąd, na wniosek Babiarza, uznał za bezprawne i nakazał wykreślenie Sadzik i jej zarządu z KRS. Obecnie obie strony czekają na nowy wpis do KRS.
Stowarzyszenie Wiosna w Krakowie działa od 2001 r. Obecnie liczy 21 członków i zatrudnia 121 osób. Początek stowarzyszeniu dała grupa studentów duszpasterstwa akademickiego WIO (Wspólnota Indywidualności Otwartych). Najważniejszy projekt stowarzyszenia - Szlachetna Paczka - z roku na rok rozwijał się, pomoc otrzymywało coraz więcej rodzin. W pierwszej edycji prezenty dostało 30 ubogich rodzin , w 2017 r. - ponad 20 tys. rodzin. W ostatniej, 18. edycji akcji, czyli po aferze związanej z mobbingiem, pomoc trafiła do 17 tys. rodzin. Wiosna realizuje także inne akcje dobroczynne, edukacyjne, np. Akademię Przyszłości.
Skomentuj artykuł