Polityka prorodzinna i apel prezydenta

Polityka prorodzinna i apel prezydenta
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
8 lat temu
PAP / drr

Bronisław Komorowski zaapelował we wtorek do wszystkich samorządów, niezależnie od ich zabarwień politycznych, o podejmowanie inicjatyw na rzecz tworzenia ogólnopolskiej "karty dużej rodziny". Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent odznaczył samorządowców.

W wystąpieniu podczas wtorkowej uroczystości Komorowski nawiązał do opracowanego w jego kancelarii programu polityki rodzinnej. Jedna z propozycji zawartych w tym programie dotyczy utworzenia ogólnopolskiej "karty dużych rodzin". Prezydent zaznaczył, że chodzi o to, by ułatwić wychowywanie nowych, dobrych obywateli ojczyzny, a także społeczności lokalnej.

- Chciałbym więc zwrócić się z serdecznym apelem do wszystkich samorządów w Polsce - na wszystkich poziomach, do samorządów, które mają bardzo różne zabarwienia sympatii politycznych czy partyjnych - o podejmowanie inicjatyw zbliżających do stworzenia ogólnopolskiej "karty dużej rodziny" - powiedział prezydent.

Jak ocenił, wspólnym wysiłkiem państwa, ale też samorządów można zrobić to, co możliwe, niekoniecznie wydając na to dużo pieniędzy. - Doświadczenie i przykład wielu gmin w Polsce mówi, że "kartę dużej rodziny" można już w warunkach dzisiejszych kształtować, wprowadzać w życie i budować lepszą przyszłość, jeśli chodzi o kształtowanie postaw obywatelskich w rodzinach, które dźwigają ciężar odpowiedzialności za własną egzystencję, a chcą także wychować pełnoprawnych i w pełni przydatnych obywateli - mówił Komorowski.

Prezydent wręczył we wtorek po raz pierwszy prezydencką Nagrodę Obywatelską.

Jej laureatami zostali: Miasto Gdynia - "Gdynia w dialogu z mieszkańcami" (w kategorii Wspólnota Obywatelska); Partnerstwo pięciu gmin: Wisznice, Sosnówka, Rossosz, Jabłoń, Podedwórze pod nazwą "Dolina Zielawy" (w kategorii Partnerstwo Samorządów) oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej - "Moja Gmina Moim Domem" (w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna).

Prezydent przekonywał, że należy kształtować postawy obywatelskie, "w których mieści się aktywność, dostrzeganie problemów innych ludzi, słabszych, będących w trudniejszej sytuacji". Chodzi też, jak mówił, o budowanie szacunku do państwa i miłości do ojczyzny także w wymiarze lokalnym.

- Dlatego serdecznie proszę o dalsze wytrwałe działania na rzecz Polski obywatelskiej - zwrócił się Komorowski do nagrodzonych. Ustanowiona w 2012 r. przez prezydenta Nagroda Obywatelska ma za zadanie wyróżnić wybitne, nowatorskie i efektywne działania obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.

Komorowski wręczył też we wtorek odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i osiągnięcia w pracy samorządowej a także odznaczył kilkunastu samorządowców za działania na rzecz pogłębiania mechanizmów obywatelskiego zaangażowania. Prezydent mówił, że "samorząd ma przed sobą wielkie wyzwania, wielkie zadania".

Prezydent podkreślił wagę mądrego wydania 300 mld zł z nowego budżetu UE. - To są niebywałe pieniądze, musimy wspólnym wysiłkiem zadbać o to, by były one wydane tak, aby rozwiązywały problemy społeczności lokalnej, ale przede wszystkim dały szanse na nowy impuls rozwojowy naszego kraju jako całości - powiedział.

- To będzie wymagało wielkiej mądrości wszystkich, od poziomu gminy aż po poziom władz centralnych państwa - dodał. Komorowski przyznał, że trzeba rozwiązać kilka kwestii, by móc skutecznie i mądrze wydać te pieniądze. - Chciałbym wyrazić moje głębokie przekonanie, że znajdziemy sposób na zagwarantowanie samorządom możliwości realnego partycypowania, w zgodzie z przepisami unijnymi, w wielkim finansowaniu poważnych programów, które będą podstawą do wydania tych 300 mld zł - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że reforma samorządowa była jedną z pierwszych uruchamianych po 1989 roku wielkich reform systemowych. - Jest więc bezpośredni związek między odzyskaną i mądrze zagospodarowywaną wolnością a samorządnością - podkreślił.

Komorowski przekonywał, że reforma samorządowa najgłębiej "przeorała" polską świadomość i otworzyła największe polskie możliwości i perspektywy, a także stworzyła fundament mechanizmów demokratycznych. - Reforma samorządowa otworzyła drogę do pogłębienia mechanizmów zaangażowania obywateli w rozwiązywanie spraw swoich, swojej społeczności i całego kraju - mówił prezydent. Dziękował tym samorządowcom, którzy działają na rzecz pogłębienia mechanizmów obywatelskiego zaangażowania.

Wśród odznaczonych we wtorek w Pałacu Prezydenckim samorządowców znaleźli się m.in.: Piotr Całbecki, Marian Maliński, Ewa Jasińska, Barbara Pacholska, Krzysztof Turek, Paweł Wróblewski, Wojciech Blecharczyk, Jan Puchała, Mieczysław Struk.

Komorowski nagrodził też samorządowców, którzy włączyli się w obchody "Majówki z Polską". Jak mówił, inicjatywa "Majówki" realizowana na poziomie samorządów przynosi naprawdę dobre efekty. Podziękował tym samorządom, które zareagowały pozytywnie na jego prośbę, by w sposób szczególny zaznaczać rocznice narodowe i traktować je jako szansę na budowanie poczucia wspólnoty wynikającego z historii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polityka prorodzinna i apel prezydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.