Polscy okuliści pomogli odzyskać wzrok mieszkańcom Kamerunu

Polscy okuliści pomogli odzyskać wzrok mieszkańcom Kamerunu
(fot. shutterstock.com)
PAP / ms

Ponad 300 osób przebadali w Kamerunie polscy okuliści, uczestnicy przedsięwzięcia realizowanego przez poznańską fundację Redemptoris Missio.

W ciągu dwóch tygodni przeprowadzili też ponad 70 przywracających wzrok operacji zaćmy. Wyjazd polskich lekarzy odbył się w ramach projektu "Oczy Afryki - przywracamy wzrok najuboższym mieszkańcom Kamerunu i uchodźcom z Republiki Centralnej Afryki".

Jak poinformowała w piątek PAP prezes poznańskiej fundacji Justyna Janiec-Palczewska, przez dwa tygodnie lekarze przebadali ponad 300 osób i zakwalifikowali do operacji 73 pacjentów. Niewykluczone, że przedsięwzięcie uda się powtórzyć.

Pomysłodawcą akcji jest misjonarz o. Alojzy Chrószcz, który pracował na misji w Garigombo w środku tropikalnego lasu.

"O. Alojzy kończy swoją pracę w Garigombo, przenosi się w inny rejon Kamerunu, ale swoim podopiecznym chciał na pożegnanie podarować możliwość widzenia. Zwrócił się do Fundacji z prośbą o pomoc w tej sprawie. W ciągu miesiąca skompletowaliśmy cały potrzebny sprzęt. Poznańscy okuliści Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński swoją pracę na rzecz najuboższych wykonywali nieodpłatnie" - powiedziała PAP Janiec-Palczewska.

Jak dodała, ma nadzieję, że przedsięwzięcie uda się powtórzyć, bo w Kamerunie możliwości usunięcia zaćmy są nikłe lub bardzo dużo kosztują. Tymczasem osób, którym można uratować wzrok, jest bardzo dużo.

"Operacje były przeprowadzane w trzech ośrodkach zdrowia. Pacjenci przybywali z najdalszych okolic, niektórzy przeszli piechotą wiele kilometrów, aby móc odzyskać dawno utracony wzrok. Nie wszyscy zostali zakwalifikowani do operacji - niektórzy zostali prawdopodobnie oślepieni przez tamtejszych szamanów, którzy leczą poprzez nacinanie rogówki" - mówiła Janiec-Palczewska.

Część pacjentów stanowili uchodźcy z Republiki Środkowej Afryki. Janiec-Palczewska przyznała, że ich stan zdrowia był tak opłakany, iż często lekarze zastanawiali się nad zasadnością wykonywania zabiegu.

"Dla naszych pacjentów wraz z odzyskaniem widzenia zmieniło się całe życie. Do tej pory skazani byli na funkcjonowanie jedynie we własnych chatach i na łaskę swoich rodzin. Po operacji mogli podjąć drobne aktywności, a przede wszystkim zacząć się samodzielnie poruszać. Z czasem będą widzieć coraz lepiej i będą mogli zacząć też pracować" - podkreśliła prezes fundacji.

Przedsięwzięcie było finansowane przez Departament Pomocy Humanitarnej KPRM.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 r. Prowadzi dziesiątki akcji, m.in. zbiórkę odzieży i czapek dla dzieci w Afganistanie i zbiórkę aluminiowych puszek, z której dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce. Dotychczas fundacja wysłała na cały świat około 16 tys. paczek z pomocą.

W ciągu ponad ćwierćwiecza działalności fundacji do potrzebujących trafiły opatrunki, leki, przybory szkolne i artykuły higieniczne. W sumie pomoc trafiła do około 230 ośrodków i placówek w kilkudziesięciu krajach. Dzięki fundacji do potrzebujących z fachową pomocą wyjechało też około 230 osób: lekarzy, dentystów, pielęgniarek i studentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy okuliści pomogli odzyskać wzrok mieszkańcom Kamerunu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.