Polska może eksportować warzywa do Rosji

Polska może eksportować warzywa do Rosji
(fot. comprock/flickr.com)
PAP / drr

Główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko potwierdził w środę, że jego kraj zniósł embargo na import warzyw z państw Unii Europejskiej.

Oniszczenko, który kieruje Federalną Służbą ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor), odpowiednikiem służb sanitarno-epidemiologicznych w krajach UE, oświadczył, że "Komisja Europejska przyjęła wszystkie warunki, jakie Rosja postawiła na początku czerwca".

DEON.PL POLECA
- Uzgodniliśmy parametry specjalnego certyfikatu, który musi zawierać informacje o miejscu pochodzenia danej produkcji, gwarancje kompetentnego organu i laboratoryjne potwierdzenie, że dana partia produktu nie jest zarażona (szczepem bakterii E.Coli 104) - poinformował główny lekarz sanitarny FR, którego cytuje agencja ITAR-TASS.

Oniszczenko przekazał, że ci dostawcy, którzy będą chcieli dostarczać swoje produkty na rosyjski rynek, będą musieli wypełniać certyfikat, a o wpuszczeniu towaru na terytorium Rosji decydować będą jej organy celne.

DEON.PL POLECA

Szef Rospotriebnadzoru podał też, że strona rosyjska otrzyma od Komisji Europejskiej "listę dostawców, laboratoriów i kompetentnych organów".

- Reżim ten będzie obowiązywać dopóty, dopóki nie zakończy się erupcja zachorowań na terytorium UE, nie będzie nowych przypadków i upłynie maksymalny okres inkubacyjny, wynoszący 10 dni - powiedział Oniszczenko.

Wcześniej o porozumieniu między Unią Europejską i Rosją w sprawie zniesienia embarga poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Frederic Vincent. - Dzisiaj rano podpisano umowę o zniesieniu embarga. Zmierzamy w stronę natychmiastowego zniesienia embarga i wznowienia eksportu produktów europejskich na podstawie certyfikatów (o bezpieczeństwie produktów) dostarczonych przez UE - oznajmił.

- Certyfikaty mają powiadamiać władze rosyjskie, na podstawie informacji dostarczonych przez KE, że w każdym z krajów członkowskich istnieją laboratoria, działa system monitoringu i sprawdzania, czy produkty nie zostały zakażone szczepem bakterii E.Coli 104, która była źródłem zakażenia E.Coli gospodarstwa w Niemczech - powiedział Vincent. To właśnie z tego gospodarstwa z okolic Hamburga pochodziły zakażone produkty.

Rzecznik zaznaczył, że decyzja "jest bardzo ważna w szczególności dla trzech krajów: Holandii, Belgii i Polski, które będą mogły wznowić eksport produktów bardzo szybko: do końca tygodnia albo nawet jutro".

Vincent wyjaśnił, że są to jak dotąd jedyne kraje UE posiadające system, który kontroluje obecność bakterii E.coli 104 w eksportowanych produktach.

Rzecznik podkreślił też, że system certyfikatów jest systemem tymczasowym. - 10 dni po odnotowaniu ostatniego przypadku zachorowań te certyfikaty nie będą już potrzebne - podał.

Moskwa wprowadziła embargo na import warzyw 2 czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy - EHEC w Europie. Polityczne porozumienie o zniesieniu embarga strony osiągnęły podczas szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie (10 czerwca), jednak z powodu braku systemu certyfikatów Rosja zwlekała z wdrożeniem w życie tej decyzji.

Uzgodnienia, o których poinformowali Oniszczenko i Vincent, są rezultatem wizyty w Moskwie delegacji politycznej UE. O jej wysłaniu do Rosji zdecydował w poniedziałek przewodniczący KE Jose Manuel Barroso. Delegacja, pod przewodnictwem komisarza ds. zdrowia i konsumentów Johna Dallego, przyjechała do Moskwy we wtorek. Jej zadaniem było dokończenie negocjacji z Rosją w sprawie certyfikatów i wyegzekwowanie od Rosji decyzji o wznowieniu importu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska może eksportować warzywa do Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.