Polsko-Amerykański Dialog na rzecz Demokracji
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / mh
Koordynacji działań Polski i USA dot. procesów demokratyzacyjnych poświęcono trzecią rundę Polsko-Amerykańskiego Dialogu na rzecz Demokracji. Czwartkowym konsultacjom w Warszawie przewodniczyli wiceszef MSZ Jerzy Pomianowski i doradca sekretarza stanu Tomicah Tillemann.
Pomianowski zaznaczył w rozmowie z PAP, że Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny na rzecz Demokracji to stosunkowo nowy mechanizm w relacjach polsko-amerykańskich, ale mimo to ma ugruntowaną pozycję. Jak zaznaczył, jest to wyjątkowy mechanizm, który USA stworzyły jedynie z Polską.
"Stany Zjednoczone stworzyły ten mechanizm nie tylko w uznaniu wpływu naszego kraju na transformację demokratyczną w naszym regionie Europy, jak również roli Polski we wspieraniu przemian demokratycznych nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie, ale również w tak odległych krajach jak Afryka Płn. czy Birma" - powiedział wiceminister SZ.
Jak podkreślił, jest wiele spraw, które - przy uwzględnieniu potencjałów Polski i USA - możemy koordynować i wspólnie realizować. Pomianowski zaznaczył, że jeden z projektów dotyczący promocji lokalnych rządów Polska i USA realizują w Mołdawii, planowane są również kolejne w Birmie i Tunezji.
Podkreślił, że Polsko-Amerykański Dialog na rzecz Demokracji to nie tylko projekty demokratyzacyjne, ale również koordynacja działań politycznych, do których można zaliczyć wspólne wystąpienia na forach organizacji międzynarodowych, przyjmowanie jednolitych stanowisk w określonych kwestiach, jak choćby dotyczących sankcji wobec Białorusi czy uzgadnianie sposobu funkcjonowania ważnych inicjatyw polsko-amerykańskich, jak na przykład Wspólnota Demokracji.
Tillemann, który jest doradcą sekretarza stanu USA ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Młodych Demokracji, powiedział PAP, że Stany Zjednoczone wybrały Polskę na partnera strategicznego dialogu na rzecz demokracji ze względu po pierwsze na nasz sukces w transformacji ustrojowej. Jak powiedział, na świecie po 1989 r. miało miejsce około 40 procesów transformacyjnych, ale Polska jest na tym tle przykładem wyjątkowego sukcesu.
Drugim powodem - podkreślił Tillemann - jest to, że Polska podobnie jak Stany Zjednoczone, to kraj bardzo głęboko przywiązany do wartości demokratycznych. "To sprawia, że nasza współpraca w zakresie promocji demokratycznych wartości może być wyjątkowo efektywna" - ocenił.
Podczas dyskusji jedna z sesji została poświęcona Wspólnocie Demokracji - polsko-amerykańskiej inicjatywie zapoczątkowanej w 2000 r. przez prof. Bronisława Geremka oraz sekretarz stanu USA Madeleine Albright - a także działaniom wielostronnym na rzecz demokratyzacji z udziałem Sekretarz Generalnej Wspólnoty Demokracji Marii Meissner.
Odbyła się również debata z przedstawicielami organizacji pozarządowych polskich i amerykańskich (The German Marshall Fund of the United States, International Republican Institute, National Endowment for Democracy, Open Society Foundations, New Eastern Europe), której tematami przewodnimi był dialog na rzecz strategii demokratyzacji oraz efektywność wybranych mechanizmów wspierania i promocji demokracji.
Dzień dialogu polsko-amerykańskiego zwieńczy kolacja robocza poświęcona sytuacji na Białorusi. Honorowymi prelegentami będą na niej Łukasz Byrski z Fundacji Batorego, redaktor naczelna niezależnego portalu białoruskiego Karta 97 Natalia Radina oraz socjolog Andrei Vardomacki.
Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny na rzecz Demokracji to forma konsultacji, która służy wzmocnieniu polsko-amerykańskiej współpracy i koordynacji projektów na rzecz wsparcia reform demokratyzacyjnych w Europie Wschodniej, Afryce Północnej i Azji. Przyczynia się także do lepszej koordynacji współpracy między Unią Europejską a USA w tym zakresie.
Współpraca między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie wspierania demokracji trwa intensywnie od kilku lat i stanowi jeden ze strategicznych filarów relacji dwustronnych. Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny na rzecz Demokracji został zainicjowany 3 marca 2011 r. przez szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego podczas spotkania w Waszyngtonie z ówczesną sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Pierwsza sesja rozmów odbyła się 22 marca 2011 r. w Warszawie, zaś druga - 8 maja 2012 r. w Waszyngtonie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł