Posłowie wybrali nowego sędziego Trybunału

PAP / zylka

Sejm wybrał w czwartek wieczorem prof. Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za przyjęciem kandydatury Wronkowskiej-Jaśkiewicz, zgłoszonej przez PO, głosowało 415 posłów, przeciw było 2, 13 wstrzymało się od głosu.

Od 2 marca sędziów w Trybunale jest czternaścioro, bo dobiegła końca 9-letnia kadencja sędziego Janusza Niemcewicza. Na początku marca zgłoszona przez PiS na sędziego TK prof. Krystyna Pawłowicz nie uzyskała większości w Sejmie, zaś jej kontrkandydat - zgłoszony przez PO Kazimierz Barczyk - wycofał się jeszcze przed sejmowym głosowaniem. Dlatego procedura wyboru sędziego TK ruszyła od nowa.

DEON.PL POLECA

Barczyk uzasadniał swą rezygnację "zmanipulowanymi atakami Gazety Wyborczej", która przywołała ustalenia Obywatelskiego Monitoringu Kandydatów na Sędziów. W korespondencji z resortem sprawiedliwości prowadzące monitoring organizacje pozarządowe ustaliły, że Barczyk nie był sędzią przez osiem lat - jak podawał w biogramie - lecz dwa (w latach 1980-82). Wcześniej był asesorem - i jak wynika z jego akt osobowych - w 1977 r. odmówiono mu nominacji sędziowskiej, bo prezes sądu uznał, że nie opanował w dostatecznym stopniu procedury cywilnej. Ponadto Barczyk nie ujawniał we wcześniejszym biogramie, że w latach 1979-82 należał do PZPR.

W odpowiedzi do "GW" Barczyk napisał, że w latach 70. i 80. asesor miał takie same uprawnienia jak sędzia - ten argument jego zdaniem przesądza, że miał prawo napisać w nocie biograficznej o orzekaniu w sądach jako sędzia.

Urodzona w 1943 r. Wronkowska-Jaśkiewicz przez cały okres swej aktywności zawodowej związana jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W 1971 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy "Funkcje pojęcia prawo podmiotowe", a w 1982 r. habilitowała się na podstawie rozprawy "Problemy racjonalnego tworzenia praw". W 1995 r. uzyskała tytuł profesora. W latach 1980-1981 oraz w 1983 r., jako stypendystka Fundacji Aleksandra von Humboldta, przebywała na stażach badawczych na Uniwersytecie w Monachium i innych ośrodkach naukowych.

Od 1991 r. kieruje Katedrą Teorii i Filozofii Prawa UAM (poprzednio Teorii Państwa i Prawa). Od kilkunastu lat jest wykładowcą w Podyplomowym Studium Legislacyjnym Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi też wykłady na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Od końca 1988 r. do marca 2006 r. była nieprzerwanie członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, a w 1993 r. kierowała zespołem ekspertów ds. prawa i legislacji przy premierze. W 1993 r. zorganizowała aplikację legislacyjną (nadal nią kieruje) prowadzoną przez Kancelarię Rady Ministrów, a obecnie przez Rządowe Centrum Legislacji.

Zgodnie z konstytucją, Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na jedną, dziewięcioletnią kadencję spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą.

Trybunał Konstytucyjny bada zgodność ustaw, rozporządzeń, umów międzynarodowych z konstytucją, rozstrzyga też spory kompetencyjne pomiędzy konstytucyjnymi organami państwa; jego orzeczenia są ostateczne i powszechnie obowiązujące.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Posłowie wybrali nowego sędziego Trybunału
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.