Postulat PJN - 10 tez programowych

Postulat PJN - 10 tez programowych
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / slo

Obniżenie kosztów administracji publicznej, podatki prorodzinne, budżet zadaniowy, drugi kierunek studiów bezpłatny oraz likwidacja gimnazjów i powrót do kształcenia w 8-letnich podstawówkach - to niektóre z najważniejszych postulatów programowych PJN.

Swoje propozycje programowe PJN przedstawiła w sobotę na konferencji prasowej w Sejmie w 10 punktach. - Chcemy prowadzić merytoryczną kampanię zamiast "popisów" liderów PO i PiS, którzy wymieniają uszczypliwości. Kiedyś PO-PiS to była nadzieja na zmianę i naprawę państwa, a dziś "popis" to te uszczypliwości - mówił szef sztabu PJN, Tomasz Dudziński.

Drugą propozycją partii jest budżet zadaniowy, który - według PJN - ułatwi planowanie wydatków na najbliższe lata, umożliwi oszczędności i przekierowanie środków na politykę prorodzinną. Zgodnie z propozycją ugrupowania, w każdorocznym budżecie powinno być zagwarantowane co najmniej 30 mld zł na budowę dróg i modernizację linii kolejowych.

Ugrupowanie chce także obniżenia kosztów administracji państwowej - likwidacji nadmiaru politycznych stanowisk w administracji, ograniczenia ilości samochodów służbowych oraz likwidacji zbyt kosztownych funduszy celowych i przywilejów branżowych. Partia proponuje zmniejszanie zatrudnienia o 3 proc. w administracji publicznej w każdym roku przez 5 lat (w sumie o 15 proc.). PJN chce też ograniczenia o połowę liczby posłów, proponuje również bezpośrednie wybory starostów i marszałków.

W dziedzinie edukacji, PJN przeciwstawia się wysyłaniu 6-latków do szkół; proponuje także m.in. likwidację gimnazjów, czyli powrót do systemu kształcenia w podstawówkach klas 1-8, 4-letnich liceów i 5-letnich techników. Chce też obniżenia opłat za publiczne przedszkola do maks. 300 zł, zwiększenia dostępności przedszkoli oraz poprawy sytuacji materialnej nauczycieli.

DEON.PL POLECA

Według PJN, drugi kierunek studiów powinien być bezpłatny, a stypendia naukowe powinny być przyznawane za średnią ocen powyżej 4 i rosnąć w miarę wyższej średniej. Ugrupowanie proponuje też porozumienie uczelni wyższych z administracją i przedsiębiorcami, które umożliwiłoby uruchomienie programów stażowych i praktyk dla absolwentów wyższych uczelni. Partia chce też ułatwień dla zakładających pierwszy biznes.

Kolejny postulat PJN to "skuteczna pomoc dla chorych" przez większą konkurencję w służbie zdrowia i zwrot części składki za odpłatne leczenie.

Ugrupowanie proponuje też tańsze bilety oraz "rozsądną prywatyzację PKP poprzedzoną konsolidacją spółek kolejowych". Według PJN, pakiet kontrolny Skarb Państwa powinien utrzymać w strategicznych spółkach jak: Lotos, PGE, PGNiG, PKO BP, PLK i Lasy Państwowe - wyłączone z prywatyzacji, zaś obojętne, czy przewoźnik będzie państwowy, czy prywatny. Ważne, by pociągi były szybkie, na czas i czyste" - mówiono w sobotę.

Postulat PJN "przyjazne państwo" zakłada, że państwo "nie ingeruje bezsensownie w proces wychowawczy czy działalność gospodarczą, ale odpowiada na kłopoty obywateli, których sami nie mogą rozwiązać". W tym kontekście partia wymienia np. pomoc dla osób, które z uwagi na zawirowania na światowych rynkach mogą mieć problem ze spłatą kredytów czy szybką i skuteczną pomoc dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych m.in. poprzez powołanie funduszu klęsk i katastrof.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Postulat PJN - 10 tez programowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.