PJN zorganizowało lekcję historii dla Sikorskiego

PJN zorganizowało lekcję historii dla Sikorskiego
Sikorski w sobotę zamieścił na twitterze wpis: "warto wyciągnąć lekcje także z tej narodowej katastrofy", do którego dołączył link do strony internetowej www.powstanie.pl. Autorzy tej strony nazywają się "przeciwnikami kultu sprawców Powstania Warszawskiego". (fot. PAP/Leszek Szymański )
PAP / slo

PJN zorganizowało w poniedziałek "lekcję historii" m.in. dla ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Politycy tego ugrupowania nie chcą, aby pojawiały się takie wypowiedzi, jak ostatnie słowa szefa MSZ o Powstaniu Warszawskim.

Sikorski w sobotę zamieścił na twitterze wpis: "warto wyciągnąć lekcje także z tej narodowej katastrofy", do którego dołączył link do strony internetowej www.powstanie.pl. Autorzy tej strony nazywają się "przeciwnikami kultu sprawców Powstania Warszawskiego".

DEON.PL POLECALekcję zorganizowano w budynku przylegającym do pozostałości po Reducie Banku Polskiego - symbolu obrony Starego Miasta podczas Powstania.

Nie zabrakło tablicy oraz małej, zielonej ławeczki - jak głosił napis - przeznaczonej dla ministra Sikorskiego. - Jeden uczeń nie dotarł - powiedział Kowal otwierając spotkanie.

Jak mówił Kowal, takich - według niego - nietrafnych ocen może być w przyszłości więcej, jeśli dzieci nie będą uczyć się w szkole historii najnowszej.

O sytuację w szkołach pod względem nauki historii Kowal pytał podczas lekcji obecną na spotkaniu b. kurator - Iwonę Michałek.

Następnie - rozmawiając z młodzieżą - lider PJN wywieszał na tablicy wizerunki pierwszych polskich władców i zatytułował je słowami: "Oni zaczęli historię".

Zawiesił też zdjęcia: prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i premiera Donalda Tuska. Przykleił napis: - Oni skończyli historię.

Kowal zaapelował do nich o to, aby - w czasie, kiedy władzę sprawują historycy - historia nie znikła ze szkół oraz żeby nie było więcej takich wpisów na twitterze, jak ten Sikorskiego.

- Zapraszamy pana ministra Sikorskiego do naszej ławki. To nie jest ostatnia ławka, to nie jest ośla ławka, to jest pierwsza ławka dla pana ministra - powiedział szef PJN.

Politycy PJN przedstawili ponadto własną receptę na poprawę świadomości historycznej wśród młodzieży. Jak mówił Kowal - również historyk z doktoratem - PJN postuluje prowadzenie lekcji historii we wszystkich klasach liceów aż do matury oraz obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ogólnokształcących objazd historyczny. Jak mówili politycy PJN, cel objazdu powinien być związany ze źródłami polskiej historii i tradycji - uczniowie mogliby więc jeździć np. na Kresy czy do Rzymu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PJN zorganizowało lekcję historii dla Sikorskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.