Powrót do aktywności fizycznej wiosną może być niebezpieczny. Ekspert radzi, na co uważać

Powrót do aktywności fizycznej wiosną może być niebezpieczny. Ekspert radzi, na co uważać
Stopniowe zwiększanie wysiłku to klucz do sukcesu. Fot. JESHOOTS.COM / Unsplash
PAP / pk

Początek wiosny to doskonały moment, by wrócić do aktywności fizycznej. Jednak trzeba to robić stopniowo i w zgodzie ze stanem zdrowia, by uniknąć kontuzji i komplikacji zdrowotnych - powiedziała specjalistka rehabilitacji kardiologicznej dr Mariola Kozłowska-Laskowska.

Z nadejściem wiosny wielu z nas chce wziąć się za siebie i rozpocząć intensywny wysiłek fizyczny. Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba robić to w sposób bezpieczny i efektywny.

DEON.PL POLECA

Powrót do aktywności musi przebiegać stopniowo

Dr Mariola Kozłowska-Laskowska podpowiedziała, że powroty do aktywności fizycznej po zimie muszą przebiegać stopniowo. - Zanim zdecydujemy się na intensywne treningi, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby ocenić nasz aktualny stan zdrowia. Podstawowe badania, takie jak EKG, badania krwi czy ocena kondycji serca, powinny być pierwszym krokiem - zaleciła specjalistka rehabilitacji kardiologicznej i kierownik Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu.

Podkreśliła, że wysiłek fizyczny należy wprowadzać stopniowo. Zamiast od razu rzucać się na intensywne treningi, warto zacząć od prostych aktywności, takich jak codzienne spacery.

Stopniowe zwiększanie wysiłku to klucz do sukcesu

- Codziennie po pół godziny i ewentualnie później można wprowadzać, na przykład nordic walking - zaznaczyła specjalistka.

Stopniowe zwiększanie wysiłku to klucz do sukcesu, zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi, w tym z chorobami serca. Nagły, intensywny wysiłek może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, zaostrzenie niewydolności serca, a także pogorszenie stanu pacjentów z innymi schorzeniami, np. cukrzycą czy chorobami płuc.

- Dlatego ważne jest, aby każdy, kto planuje powrót do aktywności fizycznej, robił to mądrze i z rozwagą - ostrzegła dr Kozłowska-Laskowska.

Dieta, nawadnianie się i regularne wykonywanie prostych ćwiczeń oddechowych

Zaleca także, aby pamiętać o odpowiedniej diecie, nawadnianiu się i regularnym wykonywaniu prostych ćwiczeń oddechowych, które pomogą poprawić kondycję układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

- Istnieje wiele filmów instruktażowych w internecie, które pokazują, jak wykonywać ćwiczenia oddechowe w domu, co może być szczególnie pomocne dla osób z problemami pulmonologicznymi - zaznaczyła.

W swojej praktyce lekarka spotykała się z pacjentami, którzy podjęli się zbyt dużego wysiłku bez odpowiedniego przygotowania.

- Miałam 35-letnią pacjentkę, która postanowiła bez większego przygotowania przebiec półmaraton. Skończyło się fatalnie, bo w trakcie wysiłku pojawiły się bardzo niebezpieczne objawy wskazujące na problemy z sercem. Zamiast na metę - trafiła do ośrodka kardiologicznego - podkreśliła specjalistka.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powrót do aktywności fizycznej wiosną może być niebezpieczny. Ekspert radzi, na co uważać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.