Premier i prezydent osobno w Katyniu?

Premier i prezydent osobno w Katyniu?
Premier Donald Tusk (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / wab

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział, że MSZ zwróciło się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o przewodniczenie uroczystościom w Katyniu, które odbędą się 10 kwietnia. Premier jak dotąd nie ustalił daty swojego udziału w obchodach.

Stasiak powiedział, że pismo MSZ w tej sprawie trafiło do Kancelarii Prezydenta w ubiegłym tygodniu, a prezydent przyjął zaproszenie do przewodniczenia polskiej delegacji na te uroczystości.

- Współdziałamy przy tym, ustalamy harmonogram, ustalamy scenariusz, wsparcie dla tego całego przedsięwzięcia - powiedział Stasiak, odnosząc się do uroczystości planowanych na 10 kwietnia. Jak podkreślił, w piśmie do prezydenta napisano, że właśnie tego dnia organizowane są oficjalne, państwowe uroczystości w Katyniu.

W mediach pojawiła się w środę informacja, że premier Donald Tusk uda się do Katynia 7 kwietnia. - Jeżeli pan premier ma inne plany, to już jest zupełnie inna historia - powiedział Stasiak, pytany o komentarz w tej sprawie.

Premier Tusk nie potwierdził jeszcze oficjalnie swojego udziału w obchodach organizowanych 10 kwietnia. Powodem tej zwłoki, jak ustalił tygodnik "Wprost" ma być nieoficjalna propozycja, jaka padła ze strony rosyjskiego premiera, Władimira Putina.

Szef rosyjskiego rządu miał zaproponować, aby premierzy Polski i Rosji pojawili się wspólnie w Katyniu nie 10, a 7 kwietnia.

- Na razie nie ma jeszcze decyzji. Od strony technicznej nie ma żadnego problemu, żeby premierzy przyjechali na główne uroczystości 10 kwietnia. Potrzebna jest tylko wola polityczna i uzgodnienie kalendarzy obu polityków. Sprawa jest wciąż otwarta – twierdzi polski dyplomata, który zna szczegóły przygotowań.

Konkretnej daty udziału polskiego premiera w obchodach rocznicowych w Katyniu nie chiał także ujawnić rzecznik prasowy rządu, Paweł Graś.

Dziennikarze "Wprost" twierdzą, iż ostateczna decyzja co do udziału Donalda Tuska w obchodach katyńskich zapadnie prawdopodobnie dopiero w przyszłym tygodniu. To właśnie wtedy do Moskwy wybiera się polska grupa robocza zajmująca się organizacją obchodów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier i prezydent osobno w Katyniu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.