Premier Szydło przybyła do Bratysławy na spotkanie "27"

Premier Szydło przybyła do Bratysławy na spotkanie "27"
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / kw

Premier Beata Szydło przybyła w piątek do Bratysławy na nieformalny szczyt przywódców 27 państw członkowskich UE. Polska ma na nim podkreślać potrzebę głębokich reform w UE; wspólne stanowisko w tej sprawie przedstawi Grupa Wyszehradzka.

Nieformalny szczyt "27" - bez udziału Wielkiej Brytanii - ma zapoczątkować dyskusję nad kondycją Unii Europejskiej w obliczu Brexitu. Podsumowanie dyskusji ma nastąpić w marcu przyszłego roku, w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich.

Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego Grupa Wyszehradzka zaprezentuje w Bratysławie wspólne stanowisko, w którym wyrazi intencję uzdrowienia integracji europejskiej.

Jak mówił, w ocenie V4 zadaniem dla UE jest poprawa współpracy i wyraźniejszy podział ról między przywództwem politycznym szefów rządów w Radzie Europejskiej a Komisją Europejską, która powinna pełnić rolę wykonawczą.

DEON.PL POLECA

Grupa Wyszehradzka w słowackiej stolicy ponadto będzie podkreślać, że reformy w UE powinny się skupić na nowym porozumieniu w sprawie migracji. Jak zaznaczył Szymański, nowe porozumienie w kwestii kryzysu migracyjnego powinno być oparte "tylko i wyłącznie o instrumenty zewnętrzne": pomoc humanitarną i rozwojową, politykę handlową, współpracę z państwami trzecimi w zakresie bezpieczeństwa. W ocenie wiceszefa MSZ "jesteśmy o krok od uzdrowienia sytuacji w tym obszarze, który rodził niepotrzebne napięcia polityczne".

Kolejną kwestią będzie bezpieczeństwo, zagadnienie - jak podkreślił Szymański - powiązane z kryzysem migracyjnym. Według wiceszefa MSZ Grupa Wyszehradzka będzie zachęcać do tego, by Europejska Straż Graniczna możliwie szybko "osiągnęła zdolności operacyjne" i wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych UE. Chodzi o to, by "przekraczanie tej granicy dla wszystkich obywateli, ze strefy Schengen i spoza niej, dla tych, którzy potrzebują i nie potrzebują wizy, było możliwie mocno kontrolowane". W ocenie Szymańskiego jest to jeden z kluczowych wymiarów bezpieczeństwa wewnętrznego Unii.

V4 podkreśli także znaczenie wspólnego rynku i jego integralności. Zdaniem Szymańskiego w nadchodzących miesiącach będzie to jedna z najtrudniejszych kwestii. Jak mówił, "w kilku innych państwach" panuje pogląd, że swoboda przemieszczania się osób jest problemem, a nie rozwiązaniem. Tymczasem - jak zaznaczył Szymański - wspólny rynek powinien być postrzegany jako rozwiązanie europejskich problemów gospodarczych.

Zdaniem wiceministra dyskusja w Bratysławie musi dotknąć kwestii instytucjonalnych. "Z całą pewnością będziemy podkreślali, że zmiana traktatów nie może być jakimkolwiek tabu, że jeżeli boimy się nawet powiedzieć, że być może w jakiejś perspektywie będzie potrzeba zmiany traktatów, to znaczy, że przyznajemy się do tego, że jedność europejska jest bardzo krucha, że może się załamać nawet pod wpływem dyskusji publicznej" - mówił wiceszef MSZ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Szydło przybyła do Bratysławy na spotkanie "27"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.