Premier Tusk wręczył nagrody ludziom nauki

Premier Tusk wręczył nagrody ludziom nauki
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mh

O dorobku naukowym decyduje to coś, co jest bardzo trudne do wycenienia - wyjątkowy umysł; jednak wybitne umysły bez wsparcia państwa same nie podołają konkurencji - mówił w środę premier Donald Tusk podczas uroczystości wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów.

Nagrody za wybitną działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną oraz za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne otrzymało 44 wybitnych naukowców i jeden zespół naukowy. Nagrodę specjalną otrzymała prof. Lidia Brydak - kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.
Podczas uroczystości premier przypomniał o 26 mld zł, jakie zostały zainwestowane w Polsce m.in. w infrastrukturę czy laboratoria. Zauważył, że "za tym pójdzie blisko 40 mld zł w tej najbliższej perspektywie europejskiej na tę skomercjalizowaną część badań naukowych, a więc na te projekty naukowe, które mogą być zamawiane i wykorzystywane przez firmy".
Dodał, że Polacy mogą też sięgać po pieniądze na badania naukowe z "wielkiej puli europejskiej" wynoszącej 77 mld euro.
Tusk podkreślił, że ważny jest jednak też inny aspekt. "Pieniądze to nie wszystko, państwo wiecie to najlepiej, że o dorobku naukowym decyduje to coś, co jest bardzo trudne do wycenienia, to, czym wy dysponujecie - a więc wyjątkowy umysł. Ale sami wielokrotnie państwo mnie przekonywali, że wybitne umysły bez wsparcia państwa, bez środków finansowych same nie podołają tej bezwzględnej konkurencji, jakiej jesteśmy świadkami w Europie" - mówił premier.
Wyjaśniając obecność na uroczystości marszałek Sejmu Ewy Kopacz - minister zdrowia w poprzednim rządzie, premier poinformował o przyznaniu nagrody specjalnej prof. Lidii Brydak.
"Po raz pierwszy pozwoliłem sobie zaproponować taką nagrodę specjalną. Pozwoliłem sobie na tę propozycję nie tylko dlatego, że wiem skądinąd o wielkim dorobku naukowym pani profesor, ale pamiętając też wielką batalię, jaką wspólnie z ówczesną minister zdrowia, dzisiejszą marszałek Ewą Kopacz, musieliśmy stoczyć" - tłumaczył.
Jesienią 2009 r. podczas epidemii grypy A/H1N1 rząd nie zdecydował się na zakup szczepionek na tę grypę, argumentując, że nie ma pewności, czy są w pełni bezpieczne. Decyzje rządu wspierała prof. Brydak. W marcu 2010 r. członkowie Komisji ds. Społecznych, Zdrowia i Rodziny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ocenili, że Polska słusznie nie zakupiła szczepionek przeciwko grypie A/H1N1, nie ulegając w tej kwestii presji firm farmaceutycznych.
Wśród naukowców pierwszą nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymał zespół pod kierownictwem inż. Zbigniewa Pilata z Przemysłowego instytutu Automatyki i Pomiarów. Nagrodzony projekt dotyczy budowy zrobotyzowanego stanowiska do produkcji elementów obudów górniczych.
Laureatką drugiej nagrody w tej kategorii została dr hab. Grażyna Demenko z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za "Lingwistyczne i pozalingwistyczne podstawy przetwarzania języka mówionego w systemach technicznych". "Korpus słowny stanowi obecnie największy w Europie zasób fonetyczno-akustyczny, który może być zastosowany przy różnych aplikacjach technologii mowy języka polskiego, a także w porównaniach o większym zasięgu" - napisano w uzasadnieniu nagrody.
"Rząd stawia na naukę i badania, ale też na ich europeizację, umiędzynarodowienie. Państwa twórczość jest dowodem na to, że polska nauka może rozwijać nasz kraj, ale też musi integrować się z nauką europejską i światową" - powiedziała do nagrodzonych naukowców minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Sześciu naukowców otrzymało nagrody za osiągnięcia naukowe lub artystyczne. Wśród nagrodzonych znaleźli się: prof. Tomasz Guzik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Henryk Kozłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Andrzej A. Lipkowski z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, prof. Stefan Pokorski z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Jerzy Trela z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz prof. Michał Tymowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Przyznano również nagrody za rozprawy habilitacyjne i za rozprawy doktorskie. Za "wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki" doceniono 11 naukowców. Za wyróżnione rozprawy doktorskie nagrodzono 26 naukowców.
Nagrody premiera zostały ustanowione - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku. Przewodniczącym zespołu ds. nagród jest prof. Piotr Węgleński.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Tusk wręczył nagrody ludziom nauki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.