Premier u prezydenta z listą ministrów?
W czwartek przed godz. 10 premier Donald Tusk wyjechał z Belwederu po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Na spotkaniu, które trwało ponad godzinę, szef rządu miał przedstawić skład nowego gabinetu.
Tusk opuszczając Belweder nie rozmawiał z dziennikarzami. O godz. 11 ma się odbyć jego konferencja prasowa w sprawie nowej Rady Ministrów.
Zaprzysiężenie gabinetu odbędzie się w piątek rano w Pałacu Prezydenckim; potem w Sejmie premier wygłosi expose, a po debacie posłowie będą głosować nad wotum zaufania dla rządu.
- Rząd będzie odnowiony, energiczny. Będzie to nowa ekipa na nową kadencję - mówił w środę dziennikarzom w Warszawie szef MSZ Radosław Sikorski.
Według dotychczasowych oficjalnych zapowiedzi, swoje resorty w nowym rządzie mają zachować ministrowie: finansów Jacek Rostowski, spraw zagranicznych Radosław Sikorski i rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Waldemar Pawlak ma nadal kierować resortem gospodarki, Marek Sawicki - rolnictwa; nowym ministrem pracy z PSL ma zostać Władysław Kosiniak-Kamysz.
Według informacji PAP ze źródeł w kierownictwie PO, funkcję ministra obrony może zachować Tomasz Siemoniak, nauki - Barbara Kudrycka, a Sławomir Nowak ma zostać ministrem transportu. Ministrem kultury pozostanie najprawdopodobniej Bogdan Zdrojewski - informują źródła PAP.
Według nieoficjalnych informacji, które PAP uzyskała w środę wieczorem w klubie PO, poseł Platformy Jarosław Gowin dostał od premiera propozycję objęcia funkcji ministra sprawiedliwości i zgodził się ją przyjąć. W czwartek w Sejmie Gowin w rozmowie z dziennikarzami nie chciał komentować tych doniesień. Podobnie Joanna Mucha, typowana na minister sportu.
Źródła PAP podają też nieoficjalnie, że ministrem zdrowia może być Bartosz Arłukowicz, a środowiska - Marcin Korolec.
Skomentuj artykuł