Premier wręczył nagrody ludziom nauki

Premier wręczył nagrody ludziom nauki
Premier wręczył nagrody ludziom nauki (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / mik

44 naukowców i 5 zespołów naukowych odebrało Nagrody Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną i za rozprawy doktorskie i habilitacyjne. Specjalne wyróżnienie otrzymali Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek, którzy w Górach Świętokrzyskich odkryli odciski stóp najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych. Uroczystość odbyła się w środę w Warszawie.

Nagrody premiera zostały ustanowione - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku.

Jak powiedział podczas uroczystości premier Donald Tusk, skok cywilizacyjny kraju nie będzie możliwy bez nakładu intelektualnego. - Jestem przekonany, że talenty, kreatywność i determinacja młodych ludzi są czymś bezcennym - powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że do zadań rządu należy zapewnienie wzrostu nakładów na naukę. - Niezależnie od sytuacji budżetu Polski nie stać na niełożenie środków finansowych na ten cel - dodał.

Za wybitny dorobek naukowy nagrodzono prof. Stanisława Czekalskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Jana Górskiego z Akademii Medycznej w Białymstoku, prof. Jana Strelaua z Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, prof. Jerzego Ważnego z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu.

Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymali: dr hab. Zbigniew Błocki z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; prof. Tomasz Jasiński z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; prof. Jan Szopa-Skórkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyróżnienie otrzymali również Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego, którzy w Górach Świętokrzyskich odkryli ślady stóp tzw. tetrapoda - najstarszego czworonoga, który wyszedł na ląd. Rezultaty ich pracy opublikowano w prestiżowym czasopiśmie "Nature".

Grzegorz Niedźwiedzki przyznał, że ich odkrycie wywołało wiele zarówno pozytywnych, jak i krytycznych opinii. Wyjaśnił jednak, że są one równie cenne, bo w świecie naukowym wszystko powinno podlegać dyskusji.

- Podczas pracy naukowej wydeptaliśmy wiele ścieżek, ale nie sądziliśmy, że zaprowadzą nas one do publikacji w "Nature", a także do tak zaszczytnego miejsca jak to - powiedział Piotr Szrek podczas uroczystości w Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Laury za wybitne krajowe osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymało 5 zespołów naukowych. Do nagrodzonych w tej kategorii należą m.in.: zespół pod kierownictwem dr. Edwarda Roja z Instytutu Nawozów Sztucznych, zespół prof. Tadeusza Knycha z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i prof. Antoni Szumanowski z Politechniki Warszawskiej.

Przyznano również 9 nagród za rozprawy habilitacyjne i 27 za rozprawy doktorskie.

Przemawiający w imieniu wszystkich laureatów prof. Jan Strelau zauważył, że choć w społeczeństwie rozwija się świadomość o tym, że nauka stanowi jeden z podstawowych czynników wzrostu dobrobytu kraju, to o pozycji polskich uczelni i rodzimej nauki decyduje liczba publikacji naukowych w międzynarodowych czasopismach. "Według badań statystycznych w Polsce jeden nauczyciel akademicki w ciągu 5 lat swojej pracy badawczej publikuje zaledwie jedną pracę w międzynarodowym czasopiśmie" - podsumował.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier wręczył nagrody ludziom nauki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.