Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
W związku z trwającym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan prezydent Lech Kaczyński spotkał się w środę z przedstawicielami kościołów chrześcijańskich w Polsce.
Jak dodał, "nawet ci, którzy nie wierzą, że Chrystus jest synem Boga i elementem realizacji bożego planu, muszą przyznać, że to co zostało stworzone dobrego przez cywilizację, w dużym stopniu pochodzi z chrześcijaństwa".
Prezydent wyraził przekonanie, nawiązując do intencji modlitw, że jedność chrześcijan to "cel dość dalekosiężny", ale - jak mówił - "wierzymy, że kiedyś zostanie osiągnięty, że tak jak chrześcijaństwo zaczynało się jako jeden Kościół, tak kiedyś tym jednym Kościołem się stanie".
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - zaproponowany w 1908 roku przez ks. Paula Wattsona - obchodzony jest zawsze w styczniu, między dniem niegdyś wspominającym św. Piotra - 18 stycznia a dniem upamiętniającym św. Pawła - 25 stycznia, tj. dwóch głównych apostołów, którzy charakteryzują dwa prądy chrześcijaństwa: katolicyzm i ewangelizm.
Hasłem tegorocznego, 43. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa z Ewangelii św. Łukasza: "Wy jesteście tego świadkami". Organizatorem obchodów jest Rada Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i Polska Rada Ekumeniczna (PRE).
Polska Rada Ekumeniczna (PRE) swymi korzeniami sięga czasów II wojny światowej. Formalnie została zarejestrowana w 1946 r., tj. jeszcze przed oficjalnym powstaniem Światowej Rady Kościołów. W jej skład wchodzi: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP i Kościół Chrześcijan Baptystów w RP.
Rada ds. Ekumenizmu istnieje przy Konferencji Episkopatu Polski od 1966 r. (wcześniej jako komisja). W 1974 r. powołano Komisję Mieszaną Kościoła Rzymskokatolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej; obecnie jest to Zespół ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną.
Skomentuj artykuł