Prezydent odznaczył zasłużonych dla integracji

Prezydent odznaczył zasłużonych dla integracji
Prezydent Bronisław Komorowski odznacza Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski biskupa Tadeusza Pieronka (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / psd

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski biskupa Tadeusza Pieronka. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla budowania i umacniania integracji europejskiej odbyła się w 10. rocznicę wejścia Polski do UE.

Bp Pieronek został odznaczony "w uznaniu wybitnych zasług w dziele budowy europejskiej wspólnoty ducha, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalności publicznej". Pieronek od lat stoi na czele Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowych Konferencji "Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej" pod patronatem Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi dla rozwoju i umacniania integracji europejskiej, za szczególne osiągnięcia w działalności państwowej i społecznej - prezydent odznaczył byłego ministra ds. europejskich Jarosława Pietrasa.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorował: Zbigniewa Czachóra, Hannę Jeziorańską, Zdzisława Macha, Jarosława Mulewicza, Tomasza Nowakowskiego. Złotym Krzyżem Zasługi prezydent odznaczył Piotra Burasa; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Tomasza Bańkę i Annę Radwan, Złotym Krzyżem Zasługi - Ewę Bobińską i Rafała Dymka.

"Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że po pierwsze mieliśmy odwagę wyznaczyć sobie kierunek na Europę, na Zachód. A potem, że potrafiliśmy umiejętnie i w porę uchwycić szansę pracy na rzecz członkostwa w UE, wynegocjować warunki i wstąpić do Unii. A potem, że mieliśmy odwagę i umiejętności zabiegania o nasze interesy" - powiedział prezydent podczas czwartkowej uroczystości wręczenia odznaczeń.

Komorowski przyznał, że to był trudny proces. "W zasadzie musieliśmy się +wbić+ w tę Europę. Bo wcale nie było tak, że nas tam wszyscy chcieli, zapraszali i ciągnęli za uszy. Wiemy doskonale, że trzeba było ciężko pracować na uchwycenie tej szansy i że trzeba było wielu umiejętności, także wiele cierpliwości, aby to wszystko szczęśliwie poszło" - zaznaczył.

Prezydent przekonywał, że mamy wiele rzeczy do zaoferowania Europie i cały szereg spraw do wywalczenia w Unii Europejskiej. Podkreślił, że 89-procentowe poparcie Polaków dla Unii to ogromny atut i argument, przemawiający za "mocną obecnością (w UE), a także za odważnymi decyzjami". Jak ocenił, Polska dała Unii m.in. "entuzjazm" oraz "zaangażowanie w pogłębienie procesów integracji europejskiej".

"To się wiąże z pogłębieniem procesu integracji europejskiej, to się wiąże także z walką o mocną pozycję państwa polskiego w UE, to się wiąże także z dbałością o to, aby być w centrum Europy, przyszłej integrującej się Europy. Tu trzeba myśleć odważnie o wszystkich formach pogłębionej integracji, także jeśli chodzi o strefę euro" - dodał Komorowski.

Prezydent przekonywał, że 10 lat Polski w UE jest sukcesem. "Jesteśmy narodem wielkiego sukcesu, trochę wielkiego szczęścia, ale także i wielkiej polskiej pracy" - zaznaczył.

"My stanowimy Unię Europejską, obok innych nacji, jest z czego się cieszyć, jest czego sobie gratulować, jest za co sobie dziękować" - mówił Komorowski.

Prezydent ocenił, że "kapitalne" dla Polski znaczenie miały słowa Jana Pawła II, w których zachęcał do zdecydowanego działania na rzecz odnalezienia naszego miejsca w integrującej się Europie. Jego zdaniem, Jan Paweł II "rozwiewał wiele polskich lęków".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent odznaczył zasłużonych dla integracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.