"Prezydent ogłosi konkurs na pomnik"

"Prezydent ogłosi konkurs na pomnik"
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

Prezydent Bronisław Komorowski w porozumieniu z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem ogłosi w najbliższych dniach konkurs na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy z 10 kwietnia, który ma stanąć pod Smoleńskiem - powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Wszystkie kwestie dotyczące konkursu ustaliłem, skończyłem i przekazałam panu prezydentowi wczoraj wieczorem. Konkurs będzie ogłaszał pan prezydent Komorowski w porozumieniu z panem prezydentem Miedwiediewem. Nie wiem czy stanie się to przed 10 kwietnia, czy tuż po, ale jesteśmy gotowi i uzgodniliśmy praktycznie wszystkie elementy z wyjątkiem części składu komisji konkursowej" - powiedział PAP Zdrojewski.

Jak dodał minister, jego resort czeka na wyrażenie zgody przez osoby, którym zaproponowano udział w komisji konkursowej.

Szef resortu kultury powiedział w środę PAP, że "zadanie rozpoznania możliwości zlokalizowania wraku" w Warszawie otrzymał już pół roku temu. "To była sugestia, by resort przygotował pewne założenia i warunki, jakie powinny być spełnione" - doprecyzował.

"Zaproponowałem wówczas Cytadelę Warszawską, zostało to przyjęte, jako najbardziej optymalne rozwiązanie, chociaż nie można tego traktować jako decyzji" - podkreślił Zdrojewski.

Minister poinformował, że przeprowadził w tej sprawie konsultacje ze specjalistami. "Wydaje mi się, że najwłaściwsze byłoby, aby ten wrak został złożony i dobrze zabezpieczony" - powiedział Zdrojewski.

W jego opinii wrakowi na Cytadeli należy zapewnić takie usytuowanie, aby znalazły się tam wszystkie jego części. "Powinien znaleźć się na postumencie i za szkłem, aby nie można było go dotykać" - powiedział.

Zdrojewski uważa też, że wokół eksponowanego wraku powinna znaleźć się "izba pamięci", czyli pewna przestrzeń, "w której można byłoby zgromadzić wszystkie najważniejsze dokumenty związane z katastrofą". "Chodzi o to, aby obiekt nie był wyizolowany, aby wokół niego znalazła się również ekspozycja fotograficzna, symbole religijne i inne, które do niego by pasowały" - mówił.

Minister zapowiedział, że aby zorganizować taką ekspozycję, potrzebne byłoby rozpisanie konkursu na zorganizowanie przestrzeni wystawienniczej.

"Podkreślam, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła. To są moje propozycje, które zostały zbudowane na razie na podstawie konsultacji i pewnych oczekiwań" - wyjaśnił Zdrojewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Prezydent ogłosi konkurs na pomnik"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.