Prezydent spotkał się z szefami komisji obrony
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przewodniczącymi komisji obrony Sejmu i Senatu. Spotkanie dotyczyło weta prezydenta do ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie, a także przyszłości szkolenia polskich Sił Zbrojnych.
Szef sejmowej komisji obrony Stanisław Wziątek (SLD) mówił po spotkaniu, że "w ciągu kilku miesięcy - do czerwca - prezydent wyda wytyczne, które będą wiązały się także z nowymi rozwiązaniami dla szkolnictwa wojskowego". Zdaniem prezydenta - jak podkreślił poseł - konieczne jest opracowanie całościowego projektu rządowego, a nie tylko uregulowania sprawy jednej uczelni.
Przed spotkaniem Wziątek mówił, że weto prezydenta jest pretekstem do tego, aby spojrzeć całościowo na problem szkolenia polskich żołnierzy. "Pan prezydent - według mojej oceny sytuacji - spogląda na sprawę w kategoriach szkolenia wojskowego i uważa, że ta liczba uczelni, które otwiera się w tej chwili również na studentów cywilnych, nie gwarantuje jakości szkolenia polskich oficerów" - zaznaczył.
Według niego prezydent ma bardzo dużo racji, ale - jak zaznaczył - samo weto Bronisława Komorowskiego nie rozwiązuje całego problemu. "Jeżeli mielibyśmy podtrzymać to weto, to trzeba się zastanowić co dalej. Czyli: nie weto dla samego weta, tylko weto, bo pojawią się nowe rozwiązania. A jakie - o tym trzeba rozmawiać. Oczekiwałbym, że albo przedstawi jakieś propozycje pan prezydent, albo minister obrony narodowej" - podkreślił Wziątek.
O tym, że prezydent zawetował ustawę o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie jego Kancelaria poinformowała w niedzielę. Jest to pierwsze weto prezydenta Komorowskiego.
Ustawa, w myśl której nowa uczelnia miała powstać z połączenia dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, została uchwalona przez Sejm w styczniu. Był to projekt komisyjny.
Zdaniem prezydenta wejście w życie ustawy mogło też zaszkodzić profesjonalnemu szkoleniu żołnierzy. Jak uzasadnił z chwilą, gdy szkoły zostaną przekształcone w akademie, "ich podstawową troską będzie pozyskiwanie jak największej liczby studentów cywilnych na różnych kierunkach studiów, niekoniecznie związanych ze szkoleniem zawodowym".
Skomentuj artykuł