Prokuratura: we wtorek zespół z udziałem polskiego prokuratora uda się do Rimini

Prokuratura: we wtorek zespół z udziałem polskiego prokuratora uda się do Rimini
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / jp

We wtorek zespół z udziałem polskiego prokuratora uda się do włoskiego Rimini, na miejsce napaści na parę polskich turystów - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo ws. zbiorowego gwałtu na Polce oraz napadu na nią i jej męża na plaży we włoskim Rimini.

Zostało ono wszczęte w kierunku art. 197 par. 3 i 4 Kodeksu karnego (gwałt ze szczególnym okrucieństwem) oraz art. 280 Kodeksu karnego (rozbój). Jak poinformowano w niedzielę, prokuratura zwróci się z wnioskiem do Włoch o przekazanie dokumentacji procesowej.

Prok. Magdalena Sowa z Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedziała w poniedziałek dziennikarzom, że polski konsul - z którym prokuratura pozostaje w stałym kontakcie - osobiście spotkał się z pokrzywdzonymi. Jak dodała, pokrzywdzonym została udzielona pomoc medyczna i psychologiczna.

- W chwili obecnej jesteśmy na etapie organizowania zespołu, z udziałem polskiego prokuratora, który uda się na miejsce zdarzenia - powiedziała prok. Sowa.

Pytana, kiedy zespół uda się na miejsce zdarzenia, prok. Sowa powiedziała, że we wtorek.

- Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie podać bliższych szczegółów, albowiem to jest w trakcie organizowania - zaznaczyła.

Prokurator poinformowała, że obecnie trwają ustalenia ze stroną włoską.

- Mamy zapewnienie o wzajemnej współpracy, cały czas pozostajemy w stałym kontakcie - zapewniła.

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie po zapoznaniu się z informacjami, związanymi z zaistniałym zdarzeniem, dotyczącym gwałtu i rozboju na obywatelach polskich, podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w przedmiotowej sprawie. Jest to uprawnienie przewidziane w Kodeksie postępowania karnego - powiedziała prok. Sowa. Jak dodała, te przestępstwa są zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Polskie MSZ poinformowało w niedzielę, że w związku z brutalną napaścią na Polaków, polskie służby konsularne podjęły natychmiastowe działania w celu pomocy poszkodowanym oraz ich rodzinie.

O napadzie na Polaków jako "bestialskim" i "nieludzkim" pisała w niedzielę włoska prasa.

Włoskie media podały, że młode polskie małżeństwo było na wakacjach w Rimini z grupą rodaków. Ostatnią noc wakacji - z piątku na sobotę - 26-latkowie spędzali na plaży, gdzie zostali napadnięci. Napastnicy zbiorowo zgwałcili kobietę, a mężczyznę kilka razy uderzyli w głowę, wskutek czego stracił przytomność.

Oboje zostali też ograbieni. Policja poszukuje sprawców napadu. Z zeznań złożonych przez ofiary wynika, że napastników było czterech. Prawdopodobnie byli to cudzoziemcy pochodzący z północnej Afryki. Ci sami napastnicy zaatakowali później transseksualistę z Peru.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prokuratura: we wtorek zespół z udziałem polskiego prokuratora uda się do Rimini
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Prokuratura: we wtorek zespół z udziałem polskiego prokuratora uda się do Rimini
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.