Przeciw seksualnemu wykorzystywaniu dzieci

Przeciw seksualnemu wykorzystywaniu dzieci
(źr. fdn.pl)
PAP / wm

Warsztaty dla nauczycieli, pracowników policji, straży granicznej, zajęcia dla młodzieży dotyczące problemu wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży to elementy kampanii "Nie przegraj!" przygotowanej przez Fundację Dzieci Niczyje w związku z mistrzostwami Euro 2012.

Kampania będzie skierowana także do turystów, kibiców, którzy mogą stać się sprawcami lub być świadkami komercyjnego, seksualnego wykorzystywania dzieci. Będzie realizowana w miastach goszczących podczas Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie, a także w Rzeszowie.

- To element przygotowania do mistrzostw Euro 2012. Podczas tego rodzaju wydarzeń, w związku z napływem turystów, zwiększa się zagrożenie przestępczością związaną z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Kraje, które organizowały mistrzostwa, prowadziły podobne kampanie w tym zakresie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Wojewoda przeznaczył na kampanię 100 tys. zł w ramach rządowego programu "Razem bezpieczniej".

DEON.PL POLECA

Przedstawiciele FDN poinformowali, że w ramach kampanii jeszcze w tym roku będą odbywać się warsztaty dla nauczycieli i przedstawicieli służb dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą, przygotowano scenariusze zajęć dla młodzieży dotyczące m.in. handlu dziećmi, niechcianych kontaktów seksualnych, prostytucji. - W pakiecie zajęć dla młodzieży przewidzieliśmy wykłady, grę edukacyjną, dyskusje, a także nagrane i spisane historie młodych osób, które świadczyły niechciane kontakty seksualne. Młodzież będzie mogła dowiedzieć się, jak działają sprawcy przestępstw dotyczących komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci i gdzie można zgłosić się o pomoc, na przykład pod nr telefonu 116 111 - powiedziała Lucyna Kicińska z FDN.

Z kolei tuż przed Euro 2012 ruszy kampania skierowana do turystów, kibiców w Polsce i na Ukrainie. Zostały zaprojektowane plakaty informujące po angielsku, polsku, ukraińsku o przepisach karnych dotyczących kontaktów seksualnych z osobami małoletnimi, ulotki, naklejki. Fundacja chce, by materiały były dostępne na przejściach granicznych, lotniskach, w środkach transportu, hotelach.

Fundacja zaznacza, że nie ma jednego profilu turysty seksualnego - są to zarówno pedofile, jak i sprawcy sytuacyjni, czyli osoby, które wykorzystują dzieci nie tyle ze względu na ich wiek, co łatwiejszą dostępność w porównaniu z osobami dorosłymi. - Poczucie anonimowości w obcym kraju sprzyja krzywdzącym zachowaniom w stosunku do dzieci. Dodatkowo sprawcy próbują usprawiedliwiać swoje zachowanie, twierdząc, że w danym kraju kontakty seksualne z dziećmi są powszechnie akceptowane".

Z przeprowadzonego w ramach kampanii badania, wynika, że zdaniem 48 proc. osób w wieku 15-18 lat prostytucja motywowana chęcią posiadania modnych ubrań, kosmetyków lub gadżetów to realny problem i dotyczy wielu osób. - Chociaż policja odnotowuje rocznie jedynie kilkadziesiąt przypadków dzieci świadczących usługi seksualne za pieniądze, prezenty, to z naszego badania wynika, że 25 proc. osób w wieku od 15. do 18. roku życia zna osobę, która ma tego typu relacje - powiedziała Maria Keller-Hamela z zarządu FDN. Zaznaczyła także, że dzieci, młodzież ma małą świadomość prawną dotyczącą karalności przestępstw na tle seksualnym. - Dzieci nie zgłaszają się, gdyż boją się, że one także popełniają przestępstwo - powiedziała.

Komercyjne wykorzystywanie seksulane dzieci to wykorzystanie seksulane dziecka przez osobę dorosłą przy zaistnieniu finansowej lub innej formy wynagrodzenia dla dziecka lub osób trzecich. Fundacja zaznacza, że komercyjne wykorzystywanie seksualne stanowi formę zniewolenia i przemocy wobec dzieci. Jest współczesną formą niewolnictwa, gdzie dziecko traktuje się jak obiekt seksualny i handlowy - podkreśla.

Kontakt seksualny z małoletnim poniżej 15. roku życia jest w Polsce zabroniony, grozi za to od dwóch do 12 lat więzienia. W przypadku młodzieży w wieku 15-17 lat karane jest doprowadzenie małoletniego do kontaktu seksualnego, ale kontakty seksualne już nie.

Kampania została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przeciw seksualnemu wykorzystywaniu dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.