Ranking uniwersytetów. Który najlepszy?

Ranking uniwersytetów. Który najlepszy?
(fot. Minimus / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Uniwersytet Warszawski (UW) zajął pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2014", w którym oceniono 193 polskie uczelnie. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński (UJ), a trzecie - Uniwersytet Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu.

Tegoroczna, piętnasta edycja rankingu - przygotowana przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" - objęła 88 uczelni akademickich, 80 uczelni magisterskich niepublicznych oraz 27 państwowych wyższych szkół zawodowych.

- W rankingu od lat mamy czołówkę dwóch uczelni, które są na dwóch pierwszych miejscach, z wyraźną przewagą nad innymi: to są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Te dwie uczelnie wymieniają się co rok miejscami, ale tak naprawdę zasługują na pierwsze miejsce ex aequo - powiedział w środę prezes PAN i przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber.

Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński zaznaczył, że w tym roku Uniwersytet Warszawski najrówniej wypadał we wszystkich kategoriach i to zdecydowało o jego zwycięstwie. "Wypadł lepiej od Uniwersytetu Jagiellońskiego w umiędzynarodowieniu i prestiżu pracodawców, a to są kategorie znaczące i rzutują na cały wynik" - dodał Kleiber.

DEON.PL POLECA

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni akademickich - po UW, UJ i UAM - zajęły: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W kategorii uniwersytetów zwyciężył Uniwersytet Warszawski, a w kategorii uczelni technicznych - Politechnika Warszawska. W grupie uczelni ekonomicznych pierwsze miejsce zajęła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a wśród uczelni medycznych Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uplasowała się na pierwszym miejscu w grupie uczelni rolniczych, a Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie zwyciężył w grupie uczelni pedagogicznych. Najlepszą akademią wychowania fizycznego została Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a nie jak wcześniej podali organizatorzy: Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Pierwsze miejsce wśród niepublicznych uczelni magisterskich zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (ALK), przed Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie. Kolejne miejsca w gronie niepublicznych szkół wyższych posiadających uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra, zajęły: Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Collegium Civitas w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

"O naszej pozycji zdecydował profesjonalizm kadry zarządzającej uczelnią. Już w 1995 roku opracowaliśmy strategię rozwoju uczelni i już wtedy zauważyliśmy, że będzie niż demograficzny. Zastanawialiśmy się, jak się przed nim zabezpieczyć. Postanowiliśmy na umiędzynarodowienie uczelni i studia podyplomowe. Teraz już wszystkie uczelnie muszą mieć takie strategie, a my wtedy byliśmy pionierami" - powiedział rektor ALK prof. Witold Bielecki.

W rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych zwyciężyła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Wojciechowskiego w Kaliszu. Kolejne dwa miejsca zajęły PWSZ im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej i PWSZ w Tarnowie.

Fundacja przygotowała również ranking 39 kierunków i grup kierunków studiów. W jedenastu przypadkach zwyciężył Uniwersytet Jagielloński (głównie w naukach medycznych i humanistycznych), w dziewięciu Uniwersytet Warszawski (najwyżej oceniony w naukach ścisłych i społecznych), a w siedmiu Politechnika Warszawska (lider w dziedzinie nowoczesnych technologii).

Przyznano także nagrodę specjalną "Awans", za najbardziej efektowny skok do grupy najlepszych uczelni. Wśród uczelni akademickich otrzymała ją Politechnika Poznańska za skok z 22. na 16. miejsce, a wśród uczelni niepublicznych magisterskich - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, awansująca z 24. na 15. miejsce. Nagrodę "Kuźnia kadr 2014" - dla uczelni, która ma największe postępy w kształceniu kadr naukowych - przypadła Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach.

Ranking przygotowano pod nadzorem kapituły kierowanej przez prezesa Polskiej Akademii Nauk - prof. Michała Kleibera. W jej składzie znaleźli się m.in. sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu - prof. Marek Safjan, honorowy przewodniczący kapituły, senator RP i przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej - prof. Marek Rocki.

- Informacja, którą daje ranking jest nie do przecenienia dla wszystkich, którzy planują rozpoczęcie studiów. Beneficjentami są też same uczelnie. Ze względu na wiele kryteriów, które uwzględniamy w rankingu, każda uczelnia może uświadomić sobie, jakie są jej słabości - powiedział Kleiber.

Wyjaśnił, że podczas przygotowywania rankingu stosowane są 33 różne kryteria. - Ta liczba kryteriów gwarantuje racjonalną ocenę jakości kształcenia. Nasz ranking jest chyba najbardziej rozbudowanym i wszechstronnym rankingiem, który w tej chwili jest stosowany - dodał prezes PAN.

Pełne wyniki rankingu zostały opublikowane w miesięczniku "Perspektywy" i w serwisie internetowym www.ranking.perspektywy.pl, a także na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ranking uniwersytetów. Który najlepszy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.