Matematycy z UJ najlepsi na świecie

Matematycy z UJ najlepsi na świecie
PAP / wm

Czterech studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego wygrało 18. edycję międzynarodowego konkursu matematycznego International Mathematical Competition for University Students (IMC) rozegranego w Błagojewgradzie w Bułgarii.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka UJ Katarzyna Pilitowska, IMC uznawany jest za najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs matematyczny dla studentów wyższych uczelni.

Zespół UJ, którego opiekunem był dr Jakub Byszewski, tworzyło czterech studentów: Maciej Gawron, Tomasz Kobos, Jakub Konieczneg i Przemysław Mazur. Ostatni z nich zdobył także pierwsze miejsce w kategorii indywidualnej, jako jedyny rozwiązując wszystkie zadania.

Studenci UJ zwyciężyli klasyfikację drużynową, zdobywając 292,75 punktów i wyprzedzając tym samym wiele ze znanych zagranicznych uczelni: Uniwersytet Tarasa Szewczenki z Kijowa, Uniwersytet Loranda Eotvosza z Budapesztu, Uniwersytet Petersburski i Drużynę Narodową Izraela. Krakowska uczelnia już raz wygrała te zawody w 2006 roku.

Zawody odbywały się na przełomie lipca i sierpnia w Błagojewgradzie w Bułgarii. Wzięło w nich udział 305 studentów z 77 uniwersytetów z różnych kontynentów. Organizatorami konkursu był University College z Londynu i Uniwersytet Amerykański w Błagojewgradzie.

Studenci w ciągu dwóch dni musieli rozwiązać 10 zadań z analizy, geometrii, algebry i kombinatoryki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Matematycy z UJ najlepsi na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.