Ratownicy Nanga Parbat otrzymali specjalną nagrodę. "Tą przepiękną lekcję człowieczeństwa obserwował cały świat"

Ratownicy Nanga Parbat otrzymali specjalną nagrodę. "Tą przepiękną lekcję człowieczeństwa obserwował cały świat"
(fot. hmed Sajjad Zaidi from Pakistan (Nanga Parbat Uploaded by Hedwig in Washington) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons / facebook.com)
"Przegląd Sportowy" / jp

"Bardzo pięknie dziękuję w imieniu swoim i chłopaków. Chciałbym, żebyśmy pamiętali o dwóch rzeczach, gdy mówimy o akcji ratunkowej na Nanga Parbat" - powiedział Adam Bielecki.

Przemysław Rudzki, redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego", powiedział o polskich ratownikach: "Oni lepiej czują się w górach. Nie próbujmy tego zrozumieć, po prostu pozólmy im tam chodzić".

DEON.PL POLECA

Podkreślił później: "W jednej chwili zostawili swoje ambicje, plany, marzenia. Rzucili wszystko i ratowali życie. Tą przepiękną lekcję człowieczeństwa obserwował cały świat. Tą przepiekną lekcją pokory, determinacji i walki zdobyli nasze serca".

Podczas Gali Mistrzów Sportu Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor otrzymali nagrodę za Wyczyn Roku. Chodzi o akcję ratunkową na Nanga Parbat, podczas której alpiniści uratowali Elisabeth Revol. Wśród najlepszych sportowców znalazł się także Andrzej Bagiel za zjazd na nartach z wierzchołka K2.

Jak podkreślił redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego", Przemysław Rudzki: "Plebiscyt wygrała jedna osoba, ale oni wygrali nasze serca już dawno".

Prawie rok temu, pod koniec stycznia, członkowie polskiej wyprawy na K2 postanowili wyruszyć na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Zostali przetransportowani helikopterem do obozu I pod Nanga Parbat na wysokość około 4800 metrów. Bielecki i Urubko ruszyli w stronę Revol, niestety musieli zrezygnować z dotarcia do Mackiewicza, ponieważ nie było żadnych szans na ratunek.

>> Już wiemy, co wydarzyło się na Nanga Parbat. Amerykanie opublikowali raport nt. Mackiewicza i Revol

Tylko Urubko nie mógł dotrzeć na odebranie nagrody ze względu na inne plany, napisał: "Dziękuję, to dla mnie wielki zaszczyt. Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Niestety, mam już plany górskie, których nie mogę zmienić".

>> Nanga Parbat. Ile jest warte ludzkie życie?

Adam Bielecki podziękował za otrzymaną nagrodę w imieniu całego zespołu, powiedział: "Bardzo pięknie dziękuję w imieniu swoim i chłopaków. Chciałbym, żebyśmy pamiętali o dwóch rzeczach, gdy mówimy o akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Pierwsza to, że to nie tylko nasza czwórka, ale cały szereg osób w Polsce, we Francji, we Włoszech, w Pakistanie był zaangażowany w tą akcję, ona była możliwa dzięki współpracy naprawdę wielu osób. Druga rzecz to, że my nie chcielibyśmy, żeby ta akcja była postrzegana jako coś wyjątkowego. Pomoc drugiemu człowiekowi w górach na miarę naszych możliwości była, jest i na zawsze powinna zostać zwyczajną rzeczą".

Dla czterech wspinaczy to już kolejna tego typu nagroda. W grudniu zostali uhonorowani przez American Alpine Club, największą organizację alpinistyczną w USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Ratownicy Nanga Parbat otrzymali specjalną nagrodę. "Tą przepiękną lekcję człowieczeństwa obserwował cały świat"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.