Rośnie aktywność "białych kołnierzyków"

PAP/ kn

MSW opracowuje rządowy program, który ma na celu zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości "białych kołnierzyków", powodującej miliardowe straty budżetu państwa. W 2013 r. policja wykryła 159 tys. przestępstw gospodarczych; 10 lat wcześniej - 147 tys.

Niedawno MSW poinformowało, że pracuje nad projektem rządowego "Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2019". Jest to dokument o charakterze strategicznym, który umożliwi określenie i koordynację głównych obszarów polityki państwa w zakresie przeciwdziałania i zwalczania tej formy przestępczości - poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.
Szczegóły dokumentu na razie nie są znane. "Założeniem Programu jest nie tylko zwiększenie zdolności właściwych służb, organów i instytucji w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej. Chodzi również o wspieranie mechanizmów pozwalających na ograniczania sfer aktywności przestępczej, poprzez utrudnienie działania sprawcom przestępstw lub zmniejszenie opłacalności popełniania tego rodzaju czynów przez zwiększenie skuteczności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw" - dodała rzeczniczka MSW.
Przed rokiem ministrowie spraw wewnętrznych, finansów oraz prokurator generalny podpisali porozumienie ws. przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej. Jego celem jest walka z przestępczością "białych kołnierzyków", m.in. z oszustwami podatkowymi, przestępczością transgraniczną i tą związaną z obrotem artykułami akcyzowymi i paliwami. Minister finansów Mateusz Szczurek, pytany wówczas o skalę problemu, ocenił, że straty budżetu państwa spowodowane przestępczością "białych kołnierzyków" mogą sięgać "miliardów złotych".
Jak podkreślono w przygotowanym przez MSW najnowszym raporcie o bezpieczeństwie w Polsce, ze wszystkich rodzajów przestępczości to właśnie przestępczość gospodarcza powoduje największe straty budżetu państwa. Przestępstwom ekonomicznym towarzyszą często inne rodzaje nielegalnej działalności, np. fałszowanie dokumentów, a także korupcja i pranie pieniędzy.
Eksperci wskazują, że przestępczość gospodarcza charakteryzuje się tym, że stosunkowo niewielka liczba sprawców działa często na szkodę wielu pokrzywdzonych. Przestępcy na bieżąco dostosowują sposoby nielegalnych działań do aktualnych uwarunkowań rynkowych, społecznych i prawnych. W porównaniu z klasyczną przestępczością przeciwko mieniu, powoduje to wysokie szkody materialne, dotykające znaczną liczbę osób, np. przestępstwa skierowane przeciwko interesom konsumentów, przedsiębiorców lub budżetowi państwa.
"Do niedawna osoba sprawcy przestępstwa gospodarczego utożsamiana była niemal wyłącznie z elitarną grupą +białych kołnierzyków+. Jakkolwiek pozostają oni nadal typowi dla spraw gospodarczych, to jednak obserwuje się pewną +demokratyzację+ wśród sprawców tej kategorii przestępczości, reprezentujących obecnie wszystkie grupy i warstwy społeczne" - wskazuje raport MSW.
Jak wskazują eksperci, zarejestrowane w statystykach przypadki stanowią tylko pewien wycinek przestępczości gospodarczej, której pełne rozmiary nie są znane. W 2013 r. policja wykryła blisko 160 tys. przestępstw gospodarczych, wszczęła ponad 95 tys. postępowań w toku których ponad 40 tys. osób usłyszało zarzuty. Rok wcześniej było to ponad 141 tys. wykrytych spraw, ponad 82 tys. postępowań oraz ponad 44 tys. podejrzanych. Pełne dane za rok 2014 nie są jeszcze znane.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rośnie aktywność "białych kołnierzyków"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.