Projekty zmian ws. dodatków za długoletnią służbę

Projekty zmian ws. dodatków za długoletnią służbę
(fot. włodi / Foter / CC BY-SA)
5 lat temu
PAP / kn

Wzrost dodatków i stawek za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSW zakładają projekty rozporządzeń, które właśnie trafiają do uzgodnień międzyresortowych i społecznych. Zmiany dotyczyć mają wszystkich formacji podległych resortowi.

Wzrost dodatków za długoletnią służbę MSW zapowiadało już pod koniec 2014 r. Do uzgodnień trafiają właśnie projekty rozporządzeń dotyczących policjantów, strażników granicznych i BOR. "W przypadku strażaków wymaga to zmian w ustawie o PSP i prace w tym zakresie trwają" - zapewniła w środę, w rozmowie z PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. 
Zmiany dotyczą funkcjonariuszy z długą wysługą lat. Rozwiązania są podobne do tych, które od pierwszego stycznia obowiązują w wojsku. W przypadku policjantów i strażników granicznych uposażenie zasadnicze po 20 latach służby będą wzrastać o 2 proc. za każde dwa następne lata; a nie jak dotąd o 0,5 proc. za każdy następny rok. Po 32 latach ten wzrost ma osiągnąć w sumie 32 proc. (obecnie po 30 latach dodatek wzrasta do 25 proc.); a po 35 latach służby policjanci i strażnicy graniczni mają dostawać uposażenia zasadnicze wyższe o 35 proc. 
Jeśli chodzi o funkcjonariuszy BOR planowane rozporządzenie dotyczy stawek uposażenia zasadniczego i zakłada, że w przypadku tych, którzy pozostaną w służbie od powyżej 20 lat do powyżej 35 lat uposażenia średnio, miesięcznie wrosną o 40 zł. 
"Zależy nam na tym, żeby funkcjonariusze podlegli MSW, ci, którzy mają duże doświadczenie, jak najdłużej pozostawali w służbie. Im dłużej będą pozostawali, tym większe będą mieli dodatki za wysługę lat" - dodała Woźniak. MSW zapowiadało w grudniu, że chce, by prace nad zmianami zakończyły się jeszcze w pierwszym kwartale 2015 r., a wypłata dodatków i stawek na nowych zasadach, odbywała się z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2015 r.  
Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia dot. policjantów, zasady otrzymywania i wysokość uposażenia zasadniczego z uwzględnieneim wysługi lat "mają decydujący wpływ na rezygnację z dalszej służby". "Przeprowadzone analizy wskazują, że policjanci najczęściej odchodzą ze służby do ukończenia 20 roku służby oraz w okresie od 20 do 25 roku służby" - dodano w uzasadnieniu. 
Projekt rozporządzenia dotyczącego policjantów, wprowadza też zmiany w zakresie dodatków dla policjantów posiadających uprawnienia pilota lub policjantów - mechaników lotniczych. Resort proponuje, by w określaniu wysokości należnego im dodatku lotniczego uwzględniane były takie kryteria jak m.in. uprawnienia i doświadczenie (np. w przypadku pilotów wykonywanie lotów na więcej niż jednym typie statku powietrznego, wielkość nalotu). Taki dodatek będzie mógł wzrosnąć również za bezawaryjne wykonywanie zadań lotniczych przez np. policjanta pilota, w danym roku kalendarzowym. 
W praktyce po zmianach dodatek dla pilotów będzie wynosił od 50 do 120 proc. kwoty bazowej, czyli średnio ok. 1545 zł; obecnie kształtuje się on średnio na wysokości 32 lub 40 proc. czyli ok. 487 lub 609 zł.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Projekty zmian ws. dodatków za długoletnią służbę
Komentarze (4)
M
MK
14 stycznia 2015, 18:42
POlszewia szykuje się na Polski Majdan Na terenie istniejącej tylko teoretycznie Polski realizowane są od 1989 dwie nadrzędne racje: rosyjska (bolszewicka) i niemiecka. Racją Rosji jest energetyczne uzależnienie Polski od Rosji, niemieckim celem jest utrzymywanie Polski na jak najniższym poziomie technologicznym i ekonomicznym. Problem polega głównie na tym, że ludzie myślą że jak nie ma frontu, bomb, granatów i strzelaniny, to nie ma wojny.
KN
Kopacz na wykładzinie
14 stycznia 2015, 16:18
Jan Pietrzak felieton [url]http://www.youtube.com/watch?v=wSFxMciGNd0[/url]
NP
no proszę
14 stycznia 2015, 14:17
Polacy stoją murem za protestującymi górnikami! Prawie 67 proc. popiera związkowców, zaledwie 15 proc. rząd! I to według sondażu przeprowadzonego dla „Faktów” i TVN24 ! http://wpolityce.pl/polityka/229540-polacy-stoja-murem-za-protestujacymi-gornikami-prawie-67-proc-popiera-zwiazkowcow-zaledwie-15-proc-rzad
E
ekonom
14 stycznia 2015, 13:23
Zdecydowanie taniej byłoby sprowadzić takich funkcjonariuszy z Rosji. Na początek w postaci zielonych ludzików do pacyfikacji górników.

Skomentuj artykuł

Projekty zmian ws. dodatków za długoletnią służbę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.