Rozmowy PO-PSL - nadal bez kompromisu

Rozmowy PO-PSL - nadal bez kompromisu
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Spotkanie liderów PO i PSL w sprawie reformy emerytalnej nie przyniosło kompromisu. Prezydent rozmawiał o reformie z Januszem Palikotem. Związkowcy z Solidarności, którzy sprzeciwiają się podniesieniu wieku emerytalnego, zbudowali przed kancelarią premiera miasteczko namiotowe.

Poniedziałek był kolejnym dniem, w którym PO i PSL nie zdołały wypracować porozumienia w sprawie reformy emerytalnej, przewidującej wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Po południu w tej sprawie spotkali się premier Donald Tusk z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Po spotkaniu rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział PAP, że negocjacje pomiędzy PO a ludowcami będą jeszcze trwały. Nie chciał określić terminu ich zakończenia.

W ocenie Pawlaka kompromisową propozycją mogłaby być emerytura częściowa wynosząca 80 proc. świadczenia, dostępna dla osób od 62. roku życia. Według szefa klubu PO Rafała Grupińskiego w negocjacjach z PSL dotyczących wysokości emerytury częściowej dobrze byłoby spotkać się pośrodku, czyli na poziomie 50 proc. Ocenił, że jest to poziom, który daje rozsądne rozwiązanie.

DEON.PL POLECA

O reformie emerytalnej i sytuacji w koalicji rozmawiało także ścisłe kierownictwo PSL, a także szefowie regionalnych struktur partii na nadzwyczajnym posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego.

Władze naczelne PSL upoważniły Pawlaka do rozmów z PO dotyczących kompromisowego kształtu reformy emerytalnej oraz do rozmów w sprawie "strategicznych kierunków działania koalicji do roku 2015".

W uchwale przyjętej na poniedziałkowym posiedzeniu kierownictwa PSL do priorytetów w tej kadencji zaliczono zapewnienie wszystkim pracy, a także dobrej opieki medycznej; wsparcie rozwoju demograficznego, "zwłaszcza dla rodzin i matek wychowujących dzieci". Dokument mówi też o konieczności umacniania suwerenności i podmiotowości gospodarczej naszego kraju oraz solidarności społecznej.

Kierownictwo PSL dało też Pawlakowi upoważnienie do prowadzenia rozmów i negocjacji z innymi ugrupowaniami parlamentarnymi w sprawie najważniejszych projektów realizowanych w bieżącej kadencji parlamentu.

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał o emeryturach z Januszem Palikotem. Szef Ruchu Palikota powiedział PAP po spotkaniu, że prezydent zachęcał go do poparcia reformy.

Prezydencki minister Sławomir Rybicki wyjaśnił, że spotkanie prezydenta z Palikotem służyć ma wypracowaniu jak najszerszego kompromisu w sprawie reformy emerytalnej.

Natomiast przed kancelarią premiera NSZZ "Solidarność" zorganizował pikietę przeciwko reformie emerytalnej. Związkowcy zbudowali miasteczko namiotowe. W piątek mają przenieść się przed Sejm. Tego dnia posłowie mają debatować nad wnioskiem Solidarności o przeprowadzenie referendum emerytalnego. Miasteczko odwiedzili politycy Prawa i Sprawiedliwości.

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, należy zdecydowanie przeciwstawić się rządowej propozycji podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. "Zmuszać kobiety, by pracowały do 67 lat to pomysł bezecny i nikczemny" - podkreślił Kaczyński.

Szef PiS zapewnił, że jego partia będzie walczyć, aby w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego odbyło się referendum. Kaczyński ma zabrać głos w piątek w Sejmie, kiedy posłowie będą się zajmować wnioskiem Solidarności w sprawie tego referendum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozmowy PO-PSL - nadal bez kompromisu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.