Rozmowy prezydenta o sytuacji na Ukrainie

Rozmowy prezydenta o sytuacji na Ukrainie
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
6 lat temu
PAP / drr

Perspektywa rozwoju stosunków UE-Ukraina - to jeden z tematów czwartkowej rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Włoch Enrico Letty. Jak powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, Letta zadeklarował wsparcie dla polityki "otwartych drzwi" dla Ukrainy.

Jak mówił Sokołowski rozmowa dotyczyła oceny ubiegłotygodniowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i perspektyw rozwoju stosunków UE-Ukraina po podjęciu przez władze ukraińskie decyzji o odłożeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią, a także perspektyw podpisania umowy stowarzyszeniowej przez Mołdawię i Gruzję.

"Rozmówcy zgodzili się, że trzeba utrzymać +otwarte drzwi+ dla Ukrainy, tzn. utrzymać możliwość podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Premier Włoch zadeklarował wsparcie Rzymu dla takiego stanowiska w trakcie włoskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2014 roku" - relacjonował prezydencki minister. Szef włoskiego rządu był jednym z uczestników szczytu w Wilnie.

Podczas II szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Gruzja i Mołdawia parafowały umowy stowarzyszeniowe z UE. Na podpisanie umowy nie zdecydowały się władze Ukrainy, choć prezydent Wiktor Janukowycz był obecny na szczycie. W Kijowie od 21 listopada trwają protesty przeciwko tej decyzji.

Komorowski i Letta rozmawiali także o polskiej obecności na wystawie światowej w Mediolanie w 2015 roku. Premier Włoch - podkreślił Sokołowski - wyraził satysfakcję z gotowości naszego kraju do wzięcia udziału w wystawie, a prezydent "wyraził nadzieję, że będzie to okazja do dalszego zacieśniania stosunków polsko-włoskich i promocji Polski we Włoszech".

Letta przebywa w czwartek w Warszawie w związku z III polsko-włoskimi konsultacjami międzyrządowymi.

O sytuacji na Ukrainie i skoordynowaniu polskich działań po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie prezydent rozmawiał dziś także z wiceszefem PiS Adamem Lipińskim. PiS zapowiada, że przedstawi memorandum nt. polskiej polityki wschodniej.

"Pan prezydent przyjął pana wiceprzewodniczącego Adama Lipińskiego podobnie, jak wcześniej pana przewodniczącego (SLD) Leszka Millera i przewodniczącego Janusza Palikota (TR). Tematem rozmów była koordynacja działań polskich sił politycznych wspierających proeuropejskie dążenia Ukrainy w rzeczywistości powileńskiej" - powiedziała PAP po spotkaniu szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Jak podkreśliła, w ocenie prezydenta "przemodelowanie polskiej polityki polega na skoordynowaniu działań polskich sił politycznych w rzeczywistości po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, a także na zsynchronizowaniu działania zarówno sił politycznych, jak i organizacji pozarządowych".

"Z jednej strony te działania powinny się orientować na utrzymywaniu tego, co już udało się Ukrainie osiągnąć, a mianowicie akceptacji społeczeństwa ukraińskiego dla orientacji proeuropejskiej i prozachodniego kursu, a także nadziei wynikających ze zmian w ukraińskim prawie karnym i ordynacji wyborczej" - podkreśliła szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Jak poinformowała, "prezydent mówił także o potrzebie poszukiwania tej koordynacji działań także w kontekście polsko-ukraińskiego pojednania dotyczącego bolesnej historii Wołynia". "Był zainteresowany, na ile środowisko polityczne reprezentowane przez pana Lipińskiego jest też w stanie współtworzyć wspólną politykę w tym zakresie" - zaznaczyła.

"Pan prezydent przypomniał także, że miejscem na koordynowanie tych działań jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w której miejsce dla prezesa PiS wciąż jest" - powiedziała Joanna Trzaska-Wieczorek.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada z kolei, że w najbliższym czasie przedstawi memorandum na temat polskiej polityki wschodniej.

"Byłem na Ukrainie przez ostatnie kilka dni, mogłem się podzielić wrażeniami (...) Przedstawiłem w imieniu PiS pewne propozycje związane z planem dla Ukrainy, które w dużym stopniu są weryfikacją polskiej polityki wschodniej, polityki UE. Prezydent mówił o przemodelowaniu tej polityki" - mówił Lipiński po spotkaniu. Jak ocenił, "jest różnica zdań na temat polityki wschodniej". Dodał, że "była to rozmowa w cztery oczy, więc nie może mówić o szczegółach".

Pytany, czy mogłoby dojść do spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na temat Ukrainy, Lipiński powiedział, że ten temat nie był poruszany. "Zobaczymy, jaka będzie reakcja na nasze memorandum. Dalsze spotkania na temat polityki wschodniej uzależniamy od ustalenia wcześniej jakichś wspólnych działań" - powiedział wiceprezes PiS.

"W najbliższych dniach przedstawimy pełne memorandum nt. weryfikacji polskiej polityki wschodniej, które będzie zawierało i krótko- i długoterminowe cele dla tej polityki. Główna myśl jest taka, że Polska powinna być dużo bardziej obecna w polityce wschodniej, nie kryjąc się za politykami europejskimi, za takimi programami jak Partnerstwo Wschodnie, ale dwustronna polityka polska, polska obecność polityczna na Wschodzie" - zapowiedział Krzysztof Szczerski (PiS) z sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Jak ocenił, Polska jest "zbyt pasywna i zbyt bierna wobec tego, co wydarzyło się (na Ukrainie), także po odmowie podpisania umowy stowarzyszeniowej". "Nie możemy czekać na rozwój wypadków, Polska nie może być obserwatorem, ale inicjatorem wydarzeń, które toczą się wokół Ukrainy" - uważa poseł PiS.

Według niego trzeba wykorzystać wszystkie możliwości m.in. zaangażowanie instytucji międzynarodowych, by "po pierwszej przegranej partii" ta gra "zakończyła się sukcesem, czyli realizacją interesu Polski, Europy i Ukrainy". Zdaniem Szczerskiego scenariusz niepodpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE nie jest najgorszy i sytuacja może potoczyć się jeszcze bardziej niekorzystnie. "Musimy zrobić wszystko, tutaj, teraz, by niekorzystne scenariusze zatrzymać" - dodał poseł PiS.

W poniedziałek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na temat wydarzeń Ukrainy z udziałem m.in. prezydenta Komorowskiego i premiera Donalda Tuska. Prezes PiS nie wziął w nim udziału. W późniejszej korespondencji pomiędzy szefem Kancelarii Prezydenta Jackiem Michałowskim i Kaczyńskim ustalono, że Komorowski przyjmie Lipińskiego, który był na Ukrainie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozmowy prezydenta o sytuacji na Ukrainie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Rozmowy prezydenta o sytuacji na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.